حقوق و قضا
بابایی عنوان كرد:

مقاومت بسیار در مقابل اجرای طرح الزام به تنظیم اسناد رسمی معاملات اموال غیرمنقول

مقاومت بسیار در مقابل اجرای طرح الزام به تنظیم اسناد رسمی معاملات اموال غیرمنقول

به گزارش حقوق و قضا مرکزی رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: متاسفانه خیلی مقاومت ها در راه اجرای طرح الزام به تنظیم اسناد رسمی معاملات اموال غیرمنقول وجود دارد.


حسن بابایی روز چهارشنبه ۱۱ خرداد در شورای قضایی استان مرکزی اظهار نمود: در دوران تحول و تعالی قرار داریم، دورانی که مولفه های مختلف دارد و هدف این است که ابر چالش ها حل شوند. اواخر حضور لاریجانی بعنوان رییس قوه قضاییه وقت، جرقه تحول در قوه قضاییه زده شد و می بایست تغییراتی ایجاد می شد، آبان سال ۹۷ مکاتباتی با استانها انجام و از آنها چالش های استانها خواسته شد.
وی ادامه داد: قریب به هزار و ۲۰۰ چالش شناسایی و احصا و جلسات مکرری نیز تشکیل شد و اواخر حضور لاریجانی در قوه کار کمیته نهایی شد و به ۷ ابر چالش و ۷ راهبرد کلان در قوه قضاییه رسیدیم. رئیس قوه قضاییه فعلی نیز بر حل این چالش ها تاکید داشته و بر تحول و تعالی دستگاه تاکید بسیار دارد، رضایتمندی مردم هدف غایی و نهایی است و مردم باید ببینند که دیدگاه ها اثربخش است.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره کرد: یکی از ورودی ها و مشکلات مربوط به این مهم اینست که هنوز در تثبیت مالکیت و صدور اسناد انگونه که باید اقدام نشده است.
بابایی با اشاره به این که بازداشت های کوتاه مدت افزایش داشته بیان کرد: باتوجه به اقدامات صورت گرفته، بازداشت و رفع بازداشت سند در اختیار مقامات قضایی قرار می گیرد.
وی افزود: الکترونیکی شدن تمام فرآیندهای صدور اسناد در دستور کار سازمان قرار دارد و در همین راستا همه مردم برای انجام امور ثبتی خود می توانند به سامانه “ثبت من” مراجعه کنند. امیدواریم با اجرای کامل آرشیو الکترونیکی اوراق در تمام واحدهای ثبتی به زودی گردش فیزیکی پرونده ها برای همیشه از سازمان حذف شود که مسلما این مهم تاثیر به سزایی در افزایش رضایتمندی مردم خواهد داشت. با اجرای این طرح، موضوع جعل اسناد بطور کلی منتفی می شود و گام بلندی در امتداد امنیت و صحت اسناد برداشته خواهد شد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره کرد: در امتداد توسعه سند، اعتقاد ما بر این است که نقش مشاورین املاک و خودرو نقش دلالی است، این افراد صلاحیت تنظیم سند را ندارند و جای تعجب دارد وزارت صمت و اتحادیه ها چرا اختیار به این افراد می دهند که مبالع سنگینی نیز در قبال این تنظیم سند می گیرند. خیلی از پرونده های کیفری فروش اموال غیر مربوط به تنظیم همین قولنامه ها در دفاتر مشاور املاک و خودرو بوده است.
بابایی افزود: برنامه این است که تنظیم سند بعنوان اسناد تعهدی به دفترخانه ها واگذار شود، این مهم درحال پیگیری است. متاسفانه خیلی مقاومت ها در راه اجرای طرح الزام به تنظیم اسناد رسمی معاملات اموال غیرمنقول وجود دارد.
وی بیان کرد: اعتبار سند عادی باید برداشته شود و سند باید رسمی باشد، تکلیف ما درباب سند عادی باید روشن شود.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: استان مرکزی جزو استانهای خوب از نظر سلامت اداری و قضایی است و مسائل و مشکلات این مجموعه به درستی مدیریت شده و قضات اندیشمندی در این استان ارائه خدمت می کنند.
وی افزود: تمام اراضی به میزانی که وجود دارند باید سند مالکیت داشته باشند و برای صدور اسناد آنها باید اقدام صورت گیرد. با صدور سند، تثبیت مالکیت انجام و ورودی به مراجع قضایی کمتر خواهد شد.
منبع:

1401/03/11
23:02:34
5.0 / 5
489
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد