حقوق و قضا
معاون دیوان عدالت اداری خبر داد

افزایش چشم گیر شکایات آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹

افزایش چشم گیر شکایات آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹

به گزارش حقوق و قضا معاون قضایی در امور اقتصادی، اراضی و شهرسازی دیوان عدالت اداری از افزایش چشم گیر شکایات آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ و اجبار صدور پروانه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ اطلاع داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، رامندی در نوزدهمین نشست مشترک قضات دیوان عدالت اداری و مدیران حقوقی شهرداری های کلانشهرهای ایران اظهار داشت: آمار شکایات آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ و اجبار صدور پروانه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال پیش از آن افزایش قابل ملاحظه ای داشته است بشکلی که در سال ۱۴۰۰ شکایات به ۲۰ هزار شکایت رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۹ شاهد افزایش ۳۰۰۰ فقره ای شکایات بوده ایم.
وی ادامه داد: هم اکنون در ارتباط با کمیسیون ماده ۱۰۰ طرحی در مجلسی شورای اسلامی در دست بررسی می باشد که با تصویب نهایی آن دیگر موضوعی با عنوان کمیسیون ماده ۱۰۰ نخواهیم داشت و هر گونه تخلف منجر به صدور حکم قلع و قم و اجرای آن، توسط شهرداری ها خواهد بود.
رامندی افزود: باآنکه می دانیم بودجه شهرداری ها ظرف سالهای گذشته از راه کسب درآمد جرایم این مورد بوده و این مساله از آغاز انقلاب تا به امروز ادامه داشته است؛ اما این مورد باید مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد؛ چون که با تصویب طرح در مجلس دیگر چیزی بعنوان کمیسیون ماده ۱۰۰ نخواهیم داشت و برای همه موارد تخلفی در حوزه ساخت و ساز قلع و قمع اجرا خواهد شد.
وی تاکید کرد: البته باید توجه لازم به درآمدهای پایدار شهرداری ها صورت بگیرد که این مورد هم در چارچوب لایحه درآمد پایدار شهری در مجلس درحال بررسی است.
معاون قضایی دیوان عدالت اداری در امور اقتصادی، اراضی و شهرسازی بار دیگر ضمن اشاره به طرح مجلس در مورد آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ اظهار داشت: در این طرح تبصره هایی هم برای موارد مختلف پیشبینی شده که بطور قطع بعد از تصویب نهایی جزئیات آن اعلام خواهد شد. البته مبحث دیگری هم در دست پیگیری است که در ارتباط با املاکی است که در طرح های دولتی قرار دارد. ظرف ماه های گذشته و برپایه مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری کشور کسانی که املاک شان در طرح های دولتی قرار گرفته می توانند برپایه قوانین و مقررات مبادرت به ساخت و ساز کنند. این ساخت و سازها برپایه مقررات مشخص شده صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در ارتباط با قانون حفظ اراضی، باغات و گسترش فضای سبز هم باید موارد مختلف مورد توجه قرار گیرد و در این خصوص از شهرداری ها درخواست می نماییم با عنایت به مصوبه اخیر شورایعالی شهرسازی و معماری برای املاکی که در طرح های دولتی قرار دارند قوانین و مقرراتی که باید توسط مالکان رعایت شود اطلاع رسانی لازم صورت بگیرد.
در بخش دیگری از این جلسه کرمی رئیس مرکز حقوقی شهرداری تهران و رئیس کمیسیون حقوقی و قوانین مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران اظهار داشت: امروز نوزدهمین مجمع مشترک کلانشهرها با قضات دیوان عدالت اداری شکل گرفته است. بطور قطع در بخش حقوقی بخشی از پرونده های شهرداری ها در ارتباط با دیوان عدالت اداری است. برای مثال در شهرداری تهران بیشتر از ۵۰ درصد پرونده های جاری در رابطه با حوزه های دیوان عدالت اداری است که مورد رسیدگی قرار می گیرد. بر همین مبنا جلسه بسیار پراهمیتی است که شهرداری های کلانشهرها در کارگروه های تخصصی می توانند این پرونده ها را مورد بررسی قرار دهند.
وی ادامه داد: این جلسه دارای ثمره های عملی است چون که در فرآیند کار حقوقی در شهرداری ها موضوعات، مسائل و ابهاماتی مطرح می شود که اگر با حضور قضات دیوان مورد بررسی دقیق و عمیق تر قرار بگیرد چالش های شهرداری ها کمتر می شود و این گفت وگوها به رویه سازی در صدور آرا منجر خواهد شد.
کرمی تاکید کرد: ما با یک دغدغه حقوقی مواجه هستیم که بخشی از مباحثی که مطرح می شود در مورد مسائل مبتلابه با ماهیت حقوق عمومی است و با عنایت به این که شهرداری ها به معنای عام بعنوان یک دستگاه اجرایی قلمداد می شوند با قوانین ماهوی مواجهند. بنابراین در بدو کار خود و پیش از عقد یک قرارداد باید مقررات و چارچوب های شکلی را رعایت نمایند که در این حوزه هم تبادل نظر و بهره گرفتن از ظرفیت قضات دیوان عدالت اداری می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.
به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، متولیان دبیرکل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران هم در بخش دیگری از این جلسه اظهار داشت: در مجمع شهرداران یکی از مهم ترین برنامه ها هم افزایی شهرداری ها است. شهرداری ها گرفتاری های بسیاری در حوزه دادگاه ها و بحث های حقوقی و قضایی دارند بنابراین امیدواریم ثمره چنین جلساتی هم راستا شدن در جهت احقاق حقوق عمومی و مردم باشد. امیدواریم موضوعات به صورت متحد بین شهرداری ها بررسی و گره گشایی از کار مردم صورت بگیرد. در این راه مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران تمام توان و پتانسیل خویش را به کار خواهد گرفت.
منبع:

1401/02/28
13:41:42
5.0 / 5
616
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد