لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

مشاركت قوه قضاییه و خیرین با هدف پیش گیری از لطمه های اجتماعی

مشاركت قوه قضاییه و خیرین با هدف پیش گیری از لطمه های اجتماعی

به گزارش حقوق و قضا مدیركل مشاركت های مردمی و نهادهای مدنی معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار داشت: خیرین از مهم ترین نهادهای مردمی هستند كه می توانیم با همراهی ومشاركت آنان، جرایم و لطمه های اجتماعی را كاهش دهیم.به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، به نقل از معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه، احمد هنری در نشست مشترک با اعضای مجمع خیرین کشور اظهار داشت: بعد از ابلاغ دستورالعمل نحوه همکاری نهادهای مردمی با قوه قضاییه، مشارکت با نهادهای مدنی و سازمان های مردم نهاد بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و امیدواریم با بهره مندی از ظرفیت های آنها بتوانیم در کاهش تعداد پرونده های ورودی به دستگاه قضایی و محاکم خودداری نماییم و زمینه های پیش گیری از لطمه های اجتماعی را فراهم نماییم.

وی با اعلان اینکه تامین سپاری در محاکم، تامین مالی زندانیان بعد از خروج و تامین مالی بعنوان کارآفرین اجتماعی با اولویت مددجویان متقاضی پیش از خروج از زندان، سه محور همکاری با خیرین است، اظهارکرد: در حوزه تامین سپاری در محاکم، خیرین می توانند موجب بازداشت نشدن متهمان، ایجاد صلح و سازش در مهلت مقرر، جلب رضایت بزه دیدگان و جبران خسارت بزه دیدگان شوند. همین طور در بخش دوم همکاری، خیرین می توانند با کمک به ادامه تحصیل بزهکاران، حرفه آموزی و کسب مهارت های شغلی، تامین هزینه­ های درمانی بزهکاران، پرداخت جزای نقدی، کمک به ترک اعتیاد، اسکان ایمن و... فعالیت داشته باشند.

هنری بیان کرد: قوه قضاییه آمادگی دارد تا با ایجاد بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری موسسه های خیریه و عام المنفعه درون زندان با محوریت موسسه های صنعتی، کشاورزی و خدماتی، نسبت به کارآفرینی برای زندانیان همکاری لازم را داشته باشد.

محمدحسین رضایی عضو مجمع خیرین کشور، که در این نشست حضور داشت با تقدیر از رویکرد مثبت آیت الله رییسی در مشارکت با سازمان های مردم نهاد اظهار داشت: خیرین کشور مدت هاست در حوزه کارآفرینی برای زندانیان فعالیت می نمایند و ما این آمادگی را داریم که بیش از گذشته در حوزه پیش گیری از لطمه های اجتماعی با قوه قضاییه همکاری داشته باشیم.

نادر ریاحی سامانی عضو شورای مرکزی مجمع خیرین کشور نیز با بیان اینکه بزرگترین علت جرایم، نبود کار و اشتغال است اظهار نمود: فعالیت در حوزه اصلاح و بهبود ظرافت و دقت مضاعف می طلبد.

وی اظهار داشت: برای اقدام موفقیت آمیز در این رابطه باید در تعریف چگونگی عملکرد خیرین و نحوه مشارکت آنان با قوه قضاییه توجه داشته باشیم این همکاری در سطح ملی چگونه شکل بگیرد. همین طور باید بین جریان خدمت گیرنده و خدمت دهنده، یک نوع ارتباط دقیق وضع شود و با هدف گذاری این همکاری شکل بگیرد.

ریاحی با اعلان اینکه هفت هزار عضو فعال را شناسایی کرده ایم اضافه کرد: با پنج هزار نفر از اعضا جلسه داشته و اطلاعات آنها را دسته بندی کرده ایم و می توانیم این اعضا را به قوه قضاییه معرفی نماییم.

مهدی فاطمی نظر از دیگر مهمانان این جلسه اظهار داشت: سمن ها و سازمان های غیردولتی بعنوان عقل عاقله مردم حلقه واسط بین حاکمیت و مردم هستند.

وی با اعلان اینکه برخی از مسئولان گرفتار روزمره­ گی شده اند و فرصت نگاه راهبری را ندارند اظهار داشت: سازمان های مردم نهاد می توانند در تقویت این نگاه نقش ایفا کنند.

فاطمی نظر اضافه کرد: مسئولان باید نگاه راهبردی خودرا تقویت نمایند و نگاه برنامه ریزی پیدا کنند.

در این جلسه، اختری مشاور مدیر کل مشارکت های مردمی و نهادهای مدنی معاونت اجتماعی قوه قضاییه، نیز به تشریح دستور العمل ابلاغی رئیس قوه قضاییه در ارتباط با همکاری سازمان های مردم نهاد پرداخت.

منبع:

1399/05/04
23:48:27
5.0 / ۵
1982
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد