حقوق و قضا

ایجاد پلتفرمی میان پارک های فناوری و مرکز مالکیت فکری برای ارائه آموزش

ایجاد پلتفرمی میان پارک های فناوری و مرکز مالکیت فکری برای ارائه آموزش

حقوق و قضا: رییس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از انعقاد قراردادی با جهاد دانشگاهی برای همکاری مشترک در حوزه ارائه آموزش در زمینه مالکیت فکری آگاهی داد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا سید محمد علی طاهری امروز در نشست سراسری "مالکیت فکری پارک های علم و فناوری" که در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، توسعه پایدار را محور اصلی برنامه بلندمدت همه کشورها دانست و اظهار داشت: بدین سبب کشورهای درحال توسعه در این خصوص با بهره بردن از نوآوری و ظرفیت های بومی اقدام می کنند، چون به این نتیجه رسیده اند که ماده خام برای ورود به عرصه صنعتی نیروی انسانی و خلاقیت است.
وی اقتصاد خلاق و فرهنگ محور را یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی عنوان نمود و افزود: با همت معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری اکنون شرکت های فعال در زمینه صنایع فرهنگی و خلاق بعنوان شرکت های دانش بنیان نوع ۳ مورد حمایت قرار می گیرند.
طاهری افزود: مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بعنوان یگانه متولی صدور سند ثبت مالکیت های صنعتی و نماینده سازمان بین المللی مالکیت فکری (وایپو) در کشور آمادگی خودرا برای حمایت و کمک به توسعه تولید و چرخه ثروت در صنایع خلاق اعلام می کند.
رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پشتیبانی از صنایع خلاق و فرهنگی را کلید پیشرفت در هر سطح توسعه یافتگی کشورها یاد کرد و اظهار داشت: بر این اساس هر قدر حمایت و تسهیل گری در توسعه ملی و ضمانت اجرائی و کیفری از دارایی های فکری قوی تر باشد، نوآوران با انگیزه بیشتری فعالیت خودرا ادامه می دهند.
وی حمایت های این مرکز را شامل پشتیبانی از صنایع فرهنگی چون فیلم، انیمیشن، مالکیت ادبی و هنری، ثبت علایم صنعتی و ثبت علایم تجاری دانست و تصریح کرد: ثبت معماری اسلامی ایرانی یکی از دغدغه های جدی کشور است که در سالهای اخیر مغفول مانده است. ثبت این آثار از هجوم فرهنگ سایر کشورها به عرصه ساخت و ساز کشورها جلوگیری می کند.
طاهری، عدم فرهنگ سازی، جزیره ای عمل کردن برخی ارگان ها، عدم ارائه آموزش های لازم به هنرمندان را از چالش های مالکیت فکری در کشور عنوان نمود و افزود: ما خودرا ملزم به پشتیبانی از شرکتها می دانیم و باتوجه به شعار سال به سرعت موانع این حوزه مرتفع خواهد شد.
وی از راه اندازی پنجره تجاری سازی دستاوردهای صنعتی در پورتال این مرکز آگاهی داد و اظهار نمود: بوسیله این پنجره اختراعات مخترعان به سرمایه گذاران معرفی می شود.
رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به ادامه همکاری با پارک های علم و فناوری، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها، اظهار داشت: با تفاهم نامه ای که با جهاد دانشگاهی منعقد شده است، در زمینه ارائه آموزش در زمینه مالکیت فکری برنامه های مشترکی را داریم.
به گفته وی با این اقدامات از رتبه ۱۴ در ثبت اختراعات جهانی در سال ۲۰۲۰ به رتبه ۷ در سال ۲۰۲۱ رسیده ایم.

طاهری همکاری با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری برای تسهیل گری در امور شرکت های دانش بنیان را از دیگر اقدامات عنوان نمود و تصریح کرد: اهتمام می شود جلسه شورای راهبردی مالکیت فکری در آینده نزدیک اجرا شود تا هم افزایی میان دستگاه های در رابطه با مالکیت فکری ایجاد شود.
رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همین طور از راه اندازی پلت فرم تیسک آگاهی داد و در این زمینه توضیح داد: بوسیله این پلت فرم با پارک های فناوری برای ارائه آموزش ارتباط ایجاد خواهیم کرد، ضمن آنکه با سایر دستگاهها جهت راه اندازی دفاتر پیشخوان مالکیت فکری قراردادهایی منعقد خواهد شد.
منبع:

1401/02/20
23:28:46
5.0 / ۵
521
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد