حقوق و قضا
رئیس كل دادگستری خوزستان:

کاهش جمعیت کیفری نباید خللی به امنیت خوزستان وارد کند

کاهش جمعیت کیفری نباید خللی به امنیت خوزستان وارد کند

رییس کل دادگستری خوزستان اظهار داشت: کاهش جمعیت کیفری نباید خللی به امنیت استان وارد کند بلکه افرادی که مستحق زندان نیستند و یا در حبس بودن آنان ضرورتی ندارد، مبادرت به کاهش این جمعیت کرد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، علی دهقانی قبل از ظهر امروز یکشنبه در جلسه شورای قضائی استان خوزستان اظهار نمود: خوزستان استان خاصی است و کاهش جمعیت کیفری نباید خللی به امنیت استان وارد کند بلکه باید هدفمند باشد و با پایش صحیح زندانیان، افرادی را که مستحق زندان نیستند و یا در حبس بودن آنان ضرورتی ندارد، شناسایی و سپس مبادرت به کاهش این جمعیت کرد.
برای برخی پرونده ها و موضوعات، مجازات زندان ابزار مناسبی برای تنبیه نیست و چنانچه به دنبال خدمات سازنده در ندامتگاه ها هستیم باید از اعمال غیرضروری مجازات حبس کم کرده و بجای آن از مجازات های جایگزین و موثرتری استفاده نمائیم.
وی افزود: تعیین شعب اختصاصی به پرونده های سازمان بازرسی برای جلوگیری از پراکندگی کار و تسریع در رسیدگی به پرونده ها، از برنامه های این دادگستری است و در کنار آن انتظار ما از اداره کل بازرسی استان این است که زمینه های فسادآلود و فسادآمیز را شناسایی و با آنها بصورت جدی برخورد کند.
دهقانی با اشاره به این که حجم بالایی از پرونده های قضائی استان مربوط به اختلافات ملکی است، اظهار داشت: خوزستان عرصه ملی بالاتری نسبت به سایر استانها دارد اما این مساله نباید دلیلی برای عدم اجرای کامل تثبیت مالکیت و صدور سند اراضی و ساختمان های ملی و دولتی شود و باید هرچه سریع تر، شاهد جشن صدور سند انفال و املاک ملی در استان باشیم.
رئیس کل دادگستری خوزستان با اعلان اینکه خدمتگزاری به مردم فرصت و نعمت است و هرچه مرتبه و مسئولیت بالاتر باشد، زمینه بهره برداری این نعمت نیز بیشتر می شود، اظهار داشت: تلاش، تقوا و اخلاص سه رکن اساسی مسئولیت پذیری است که با رعایت آن، بهترین بهره را می توان از این فرصت کسب نمود.
دهقانی اظهار نمود: شورای قضائی، شورایی راهبردی و اثرگذار در سطح استان است که علاوه بر رسیدگی به امور قضائی بوسیله نظارت بر سایر سازمان های تابعه دستگاه قضائی نیز مکلف به نظارت و پشتیبانی از امور اجرائی مانند نطارت بر بازار و معیشت مردم، امور ثبتی و… است.
وی اشاره کرد: این شورا هم نیاز به تقویت دارد و هم این که باید با اطلاع رسانی بیشتر درباب وظایف و تکالیف آن، نقش این شورا در وظایف نظارتی و حمایتی به بهترین شکل برای جامعه تبیین شود.
مقام عالی قضائی در خوزستان با اشاره به برخی گرانی ها و تغییر قیمت ها در بازار اظهار داشت: نظارت بر معیشت مردم و بازار باید مستمر باشد و دستگاه قضائی باید باتوجه به ظرفیت هایی که دارد در این عرصه ورود کرده و به وظایف خود در زمینه رصد میدانی و برخورد قانونی عمل کند.
دهقانی بر اجرای سیاست های جامع قوه قضائیه و اولویت های آن در خوزستان همراه با برنامه ریزی و همگام بودن همه اعضای شورای قضائی اصرار کرد و اضافه کرد: باید با در نظر گرفتن مسائل و مشکلات زیرساختی و استفاده از توان خود در زمینه نرم افزاری و برنامه ریزی مدون بتوانیم تا حد امکان این وظایف را با قاطعیت انجام دهیم.
وی بر پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، تولید و اشتغال و تولیدکنندگان با تشکیل کارگروه های ویژه ذیل ستاد اقتصاد مقاومتی تاکید نمود.

1401/02/05
14:29:11
5.0 / ۵
488
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد