حقوق و قضا

نشست هنرمندان معترض به خشونت با معاون زنان رئیس جمهور

نشست هنرمندان معترض به خشونت با معاون زنان رئیس جمهور

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به نشست خود با برخی هنرمندان سینماگر امضاء کننده اطلاعیه ای که تحت عنوان «بیانیه زنان دست اندرکار سینما در اعتراض به خشونت مقابل زنان در این عرصه» انتشار یافته بود، با اعلان اینکه امضاء کنندگان این بیانیه برای پشتیبانی از لطمه دیدگان معدود اتفاقات ناگوار این عرصه به میدان آمده بودند، اظهار داشت: معاونت وظیفه دارد با جدیت پیگیر تسریع تصویب قانون کرامت در مجلس و ایجاد ساز و کار لازم برای جرم انگاری هرگونه تعرض به امنیت زنان در همه عرصه های اجتماعی همچون هنر و سینما باشد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، انسیه خزعلی در صفحه توییتر خود با زدن هشتگ "آزار جنسی" و "باج گیری جنسی"، نوشت: نشستی صمیمی با برخی هنرمندان سینماگری داشتم که بیانیه را امضاء کرده بودند.
ایشان سپس آورده است: این عزیزان برای پشتیبانی از لطمه دیدگان معدود اتفاقات ناگوار این عرصه به میدان آمده بودند. البته که این حساسیت بسیار عالی است حتی اگر چنین آزاری تنها نسبت به یک نفر باشد.
خزعلی درباره تاکیدات این جلسه نیز اشاره کرد: معاونت وظیفه دارد با جدیت پیگیر تسریع تصویب قانون کرامت در مجلس؛ اصلاح خلاءها در دستورالعمل های موجود و ایجاد ساز و کار لازم برای جرم انگاری هرگونه تعرض به امنیت زنان در همه عرصه های اجتماعی همچون هنر و سینما باشد.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری همین طور با اشاره به اینکه این جریان، لازم است با انضباط حقوقی و قانونی لازم در راه تعریف شده و نه تحمیل شده قرار گیرد، اضافه کرد: در این نشست مدیرعامل خانه سینما و مشاور امور اجتماعی وزارت ارشاد از آمادگی خود برای پیگیری شکایات دراین زمینه خبر دادند و جا دارد دلسوزان حقیقی امنیت زنان از این موقعیت استفاده نمایند.

به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، مدتی پیش اطلاعیه ای با امضای بیش از ۳۰۰ زن دست اندرکار سینمای ایران تحت عنوان «بیانیه زنان دست اندرکار سینما در اعتراض به خشونت مقابل زنان در این عرصه» منتشر گردید که در آن نام چهره های سرشناسی نظیر ترانه علیدوستی، نیکی کریمی و هدیه تهرانی نیز دیده می شد. در قسمتی از این بیانیه با اشاره به روایت هایی حاکی از آزارگری و اعمال قدرت بر زنان در محیط سینما، آمده است که «هرگونه خشونت، آزار و باج گیری جنسی در محیط کار» از نظر این زنان دست اندرکار سینما، محکوم است و این زنان برای توقف آن خواهان «عواقب قانونی جدی برای متخلفین» هستند.

طی بیانیه مورد اشاره، این زنان دست اندرکار سینما خواهان ایجاد «سیستم بررسی شامل کمیته ای مستقل در خانه سینما متشکل از اعضایی با سلسله مراتب قدرت متفاوت (اکثریت مطلق اعضاء از زنان) که در مورد مسئله خشونت جنسی و جنسیتی آموزش دیده باشند و با میزان مسئولیت افراد متناسب و با قدرت و عاملیت آنها در هر کارگروهی آشنا باشند»، شدند که کار این کمیته «بررسی جرایمی در زمینه خشونت جنسی و جنسیتی شامل خشونت جنسی کلامی، باج گیری جنسی یعنی تحمیل هر نوع ارتباط با عمل جنسی با به گروگان گرفتن دستمزد و تهدید وضعیت شغلی فرد، قلدری و اعمال فشار روانی و ایجاد ناامنی جسمی یا روانی، لمس ناخواسته، مبادرت به تجاوز و تجاوز» باشد.

پس از آن بود که معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری از زنان هنرمند دست اندرکار سینمای ایران برای حضور در نشستی در محل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بمنظور طرح مسائل و مشکلات خود و تبیین راهکارهای عملیاتی برای صیانت از شأن و منزلت آنها، دعوت کرد.

1401/01/21
11:35:22
5.0 / ۵
667
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد