حقوق و قضا
وداع با روحانی شهید واقعه حرم رضوی

تولیت آستان قدس: کمترین ناامنی در حرم امن ولی خدا قابل قبول نیست

تولیت آستان قدس: کمترین ناامنی در حرم امن ولی خدا قابل قبول نیست

خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی اظهار داشت: برای رسیدگی به حادثه ناگوار حرم رضوی کمیته هایی تشکیل شده تا افراد قاصر شناسایی شده و مورد تنبیه قرار گیرند چونکه کم ترین ناامنی در حرم امن ولی خدا قابل قبول نیست.حجت الاسلام احمد مروی شب گذشته، ۱۷ فروردین، در برنامه وداع با پیکر شهید اصلانی، شهید حادثه که در صحن پیامبر اعظم(ص) حرم رضوی، اظهار نمود: هتک حرمت آستان مقدس رضوی و به شهادت رساندن و مجروح کردن ۲ نفر از سربازان حضرت ولی عصر(عج) اساسا دل مبارک این آقا را به درد آورده است. هتک این مکان مقدس و به شهادت رساندن طلبه خدوم، مخلص، خدمتگذار مردم و مجروح کردن ۲ طلبه عزیز مصیبت بزرگی است.

وی اضافه کرد: این واقعه تلخ را به حضرت ولی عصر(عج) و رهبر انقلاب اسلامی تسلیت عرض می کنم و از امام رضا(ع) که در صحن و سرایش این حادثه تلخ رخ داده و میهمانی کشته شده است، عذرخواهم. ما تمام تلاش، وقت، سرمایه و عمر خودرا جهت خدمت به زوار حضرت قرار داده ایم و با تمام امکاناتی که در دست داشتیم، در حد توان اقداماتی انجام داده و کوتاهی ننموده ایم.

تولیت آستان قدس رضوی اشاره کرد: به خانواده شهید اصلانی نیز تسلیت عرض می کنم. ایشان کسی بود به بزرگی بهشت. به شهید اصلانی بابت تربیت فرزندان شان تبریک می گویم چونکه هنگام بازدید از خانواده شان تنها چیزی که ندیدیم، اشک و گریه بود. در روزهای عید شهید اصلانی هنگام سفر به راهیان نور بر مزار شهید سلیمانی رفته و طبق گفته خانواده اش نعمت شهادت را از خدا گرفته است. حجت الاسلام اصلانی با زبان روزه در راه خدمت به مجاوران حضرت رضا(ع) و با نام این حضرت و در صحن و سرایش به دست یک تکفیری پلید به شهادت رسید.

مروی افزود: نخستین هدف گروههای انحرافی و تکفیری روحانیت است، مانند شهید مطهری. امام راحل فرمود «حقا از روحانیت راستین اسلام و تشیع جز این انتظار نمی رود که در دعوت حق به راه خونین مبارزه نخستین قربانی ها را بدهند و مهر ختام دفترشان شهادت باشد».

وی اظهار داشت: این حادثه تلخ بسیار ناگوار بود و ما بسادگی از کنار این حادثه نخواهیم گذشت. البته کمیته هایی جهت بررسی و به دست آوردن اطلاعات از کسانی که در این مساله قصور داشتند، تشکیل شده است. باید افراد قاصر شناسایی شده و مورد تنبیه قرار گیرند.

مهم ترین دغدغه آستان قدس تامین امنیت زوار حضرت رضا(ع) است

تولیت آستان قدس رضوی اشاره کرد: مهم ترین دغدغه آستان قدس تامین امنیت زوار و مهمانان حضرت رضا(ع) است و برای این مورد سال ها میلیاردها تومان هزینه کرده ایم و زین پس نیز از هیچ اقدام و هزینه ای دریغ نخواهیم کرد. زوار باید در این مکان حتی از خانه های خود بیشتر احساس امنیت کنند. این هدفی است که ما دنبال آن هستیم.

مروی افزود: پیش از عید نوروز کمیته هایی افتتاح شد تا بتوانیم به بهترین شکل از مهمانان امام رضا(ع) پذیرایی نماییم. به مسئولان امنیتی اعلام کردم که نباید امسال شعارتان این باشد که از زوار کمتر سرقت شود بلکه باید اعلام کنید سرقتی صورت نمی گیرد و برای این کار از تمام نیرو و امکاناتی که در اختیار دارید، استفاده می کنید. البته باید بدانیم که از این مساله به آسانی عبور نمی نماییم و این حادثه را تا آخر خط دنبال خواهیم کرد.

با قطعیت با قصورات برخورد خواهیم کرد

وی بیان کرد: آستان قدس هدف اول و اصلی دشمنان انقلاب و اسلام است چونکه هر اتفاقی که در این مکان قدسی رخ دهد، مانند بمب در دنیا صدا می کند. سال ها بود که با عنایت حضرت رضا(ع) و تلاش طاقت فرسای نیروهای انتظامی و امنیتی مستقر در حرم اتفاقی رخ نداده بود. ما قدر جوانان ساعی در دستگاه های نظامی و امنیتی را می دانیم اما با قطعیت با قصورات برخورد خواهیم کرد.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار نمود: دشمنان در صدد بودند در روزهای نوروز عملیات هایی در مشهد انجام دهند اما با تلاش نیروهای نظامی و اطلاعاتی و عنایت حضرت رضا(ع) نتوانستند این کار را انجام دهند تا این که روز گذشته این اتفاق به گونه ای غافلگیرانه در حرم رخ داد. باید منصفانه قضاوت کرد که اگر هوشیاری نیروهای امنیتی و نظامی حرم نبود، ماهی یک دفعه شاهد چنین حوادثی بودیم.

مروی افزود: عملیات روز گذشته در حرم تنها حدود ۲ دقیقه زمان برد و نیروهای امنیتی، خدام و اورژانس در کمتر از چند دقیقه خودرا به صحنه رساندند و در زمان کوتاهی با کمک مردم آن تروریست دستگیر شد؛ البته باید تدبیر کرد که ماجرا به این نقطه نرسد.

وی عنوان کرد: دشمنان انقلاب در رسانه های شان نوشتند که این اتفاق نتیجه وحدت بود اما من می گویم که این اتفاق نتیجه نفرت پراکنی آن هاست نه نشانه وحدت. از زباله دان نفرت پراکنی است که تروریست های تکفیری متولد می شوند و به جان مردم می افتند اما این وحدت است که گلستان بوده و میوه آن برادری، اخوت، محبت و دوستی است.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: دشمنان به ویژه امروز در صدد هستند که جنگ های قومی، قبیله ای و مذهبی میان مسلمانان راه بیاندازند تا باردیگر بتوانند بر ما مسلط شوند اما با هوشمندی مردم و رهبر انقلاب اسلامی نقشه های دشمن تا امروز نقش بر آب شده است.

مروی اضافه کرد: برای بهبود سریع تر و پیگیری وضعیت مجروحان این حادثه فرمان داده شد ۲ روحانی مجروح برای ادامه درمان به بیمارستان رضوی منتقل شوند و تمام امکانات برای بهبودی سریع تر آنها آماده شود.

مقرر شده فردا پیکر شهید اصلانی در حرم مطهر تشییع و تدفین شود. مراسم خاکسپاری این شهید ساعت ۱۴ پنجشنبه، ۱۸ فروردین، از عرصه میدان شهدا شروع شده و پیکر وی در حرم مطهر آرام خواهد گرفت.
1401/01/18
12:28:16
5.0 / ۵
846
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد