حقوق و قضا

مشکلات اقتصادی عامل افزایش ورودی پرونده ها

مشکلات اقتصادی عامل افزایش ورودی پرونده ها

حقوق و قضا: سمنان رییس دادگستری شهرستان دامغان از برنامه ریزی جهت راه اندازی دادگاه خانواده در دامغان در سال 1401 خهبر داد.


علی تقی خاکی در جمع خبرنگاران شهرستان دامغان با بیان این خبر اظهار نمود: ریشه و عامل اصلی پرونده های قضایی در این شهرستان، مشکلات اقتصادیست.
وی با اشاره به تعدد پرونده ها در دادگستری دامغان اضافه کرد: تعداد پرونده های رسیدگی شده در مجموعه قضایی شهرستان دامغان در یک سال اخیر 21 هزار و ۲۶۴ فقره بوده است.
وی با اشاره به اینکه 6 هزار و 446 فقره از این پرونده ها در مجموعه دادگاه شهرستان رسیدگی شده اشاره کرد: هفت هزار و ۸۳۷ فقره نیز در طول این مدت در دادسرای شهرستان و 6 هزار و ۹۸۱ فقره نیز در شورای حل اختلاف دامغان رسیدگی شدند.
رییس دادگستری شهرستان دامغان با اشاره به میانگین بالای پرونده ها در دامغان اظهار داشت: ورود این حجم از پرونده ها به دستگاه قضا شهرستان نسبت به جمعیت دامغان آمار بالایی است.
خاکی از افزایش ورودی پرونده ها به دادگستری دامغان در مقایسه با سال قبل از آن آگاهی داد و اظهار نمود: بیشتر این پرونده ها ریشه در مشکلات معیشتی و اقتصادی خانوارها دارد و پس حل این مشکلات می تواند به کاهش ورودی پرونده ها کمک نماید.
رییس دادگستری شهرستان دامغان با اشاره به شمار بالای پرونده های خانوادگی اشاره کرد: در سال ۱۴۰۱ برای نخستین بار دادگاه خانواده در شهرستان دامغان راه اندازی خواهد شد.
وی بر برخورد قانونی با مجرمان تاکید و تصریح کرد: برخوردهای سخت و بازدارنده ای در تجاوز به عنف و جرائم منافی عفت داریم. در پرونده ها و جرائمی که وجدان عمومی را جریحه دار می کند اشد مجازات تا حد اعدام نیز پیش بینی شده، هیچگونه مسامحه ای نخواهیم داشت.
رییس دادگستری شهرستان دامغان اشاره کرد: در سال قبل سه هزار و ۱۷۹ جلسه دادرسی بصورت مجازی در زمینه قضایی شهرستان دامغان برگزار شده است.
این مسوول قضایی از باز بودن درب اتاق رییس دادگستری به روی عموم مردم آگاهی داد و اضافه کرد: دادگستری شهرستان دامغان به دنبال جذب حداکثری مردم بوسیله خدمات دهی مبتنی بر قانون به ارباب رجوع است.
وی از کسب رتبه اول دادگستری شهرستان دامغان در ابلاغ الکترونیکی در سطح استان سمنان آگاهی داد و اظهار داشت: ۱۰۰ درصد ابلاغی ها در زمینه قضایی شهرستان دامغان بصورت الکترونیکی انجام می شود.
منبع:

1401/01/16
20:11:36
5.0 / 5
374
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد