لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
از سوی رئیس سازمان زندان ها ابلاغ شد؛

اولویت های ۸ گانه زندان ها برای سال ۱۴۰۱

اولویت های ۸ گانه زندان ها برای سال ۱۴۰۱

رییس سازمان زندان ها در نشست با مدیران زندان های سراسر کشور با تبیین اولویت های سال 1401 بر ضرورت بهینه سازی فرآیندهای زندانبانی، توسعه اشتغال زندانیان و ضرورت شناسایی نیروهای نخبه برای پست های مدیریتی و توجه به خانواده زندانیان تاکید نمود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، دکتر غلامعلی محمدی در نخستین جلسه سراسری با مدیران ستادی و استانی در سال جدید با تبیین اولویت های ترسیمی سازمان برای سال ۱۴۰۱ خواهان اهتمام جدی مدیران به اجرای دقیق این اولویت ها باهدف توسعه اشتغال زندانیان، افزایش کیفیت خدمات و کاهش هزینه ها شد.
رییس سازمان زندان ها در این جلسه که بوسیله ویدئوکنفرانس انجام شد با اشاره به عملکرد سال قبل سازمان اظهار داشت: در سال قبل اقدامات مختلفی با هدف توسعه سامانه های الکترونیک، کاهش جمعیت کیفری، توسعه اشتغال زندانیان صورت گرفت که جای دارد از زحمات تمامی مدیران و همکارن تشکر و قدردانی کنم.
وی اظهار نمود: خوشبختانه با برنامه ریزی صورت گرفته درباب تامین پابندهای الکترونیک متناسب با نیاز سازمان و آرای صادره از طرف مراجع محترم قضایی نه فقط این تعداد پابند تامین شد بلکه تعداد قابل توجهی نیز در اختیار داریم که با صدور رای توسط دادگاه در اختیار زندانی قرار خواهیم داد.
عضو شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به تاثیر استفاده از پابندهای الکترونیکی در کاهش جمعیت کیفری، کاهش مجازات حبس و همین طور کاهش هزینه نگهداری افراد در زندان ها اظهار داشت: برمبنای برنامه ریزی صورت گرفته امیدوار هستیم تا نیمه سال جاری تعداد پابندها را به عدد سی هزار برسانیم که این خود یک گام تحولی درباب استفاده از سامانه های الکترونیکی خواهد بود.
معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاری در بخش اشتغال زندانیان
محمدی در ادامه اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات مهم صورت گرفته در سال قبل تصویب مصوبه معافیت مالیاتی سود حاصل از سرمایه گذاری در بخش تولید در زندان ها توسط مجلس شورای اسلامی بود که می تواند زمینه ساز حضور بیشتر از قبل کارآفرینان و صاحبان کارگاه های تولیدی جهت استفاده از نیروی کار زندانیان در زندان ها باشد.

اعلام اولویت های هشت گانه سازمان زندان ها در سال ۱۴۰۱
رییس سازمان زندان ها در ادامه به تبیین برنامه ها و اولویت های سال جدید پرداخت و اظهار نمود: انتظار من از تمام مدیران و همکاران در زندان های سراسر کشور این است که بطور جد برای عملیاتی شدن این برنامه ها که در سه بخش کوتاه مدت(تا اختتام خردادماه) میان مدت(تا اختتام شهریورماه) و بلند مدت(تا اختتام سال) طراحی شده است تدابیر لازم را اتخاذ کنند.
اولویت اول: اشتغال زندانیان
رییس سازمان زندان ها در تشریح اولویت اول اظهار داشت: اشتغال زندانیان همیشه جزء اولویت ها و برنامه های اصلی بوده است که امسال باتوجه به نامگذاری سال با عنوان" تولید دانش بنیان اشتغال آفرین" از طرف مقام معظم رهبری انتظار می رود اشتغال در زندان ها مورد توجه جدی تر قرار بگیرد.
وی با اشاره به معافیت مالیاتی سرمایه گذاری در بخش اشتغال زندانیان اظهار نمود: باتوجه به مصوبه معافیت مالیاتی فرصت خوبی برای توسعه اشتغال در زندان ها بعنوان با اهمیت ترین بستر اصلاح و تربیت برقرار است.
وی با اشاره به قراردادن استان گیلان بعنوان استان پایلوت برای توسعه اشتغال حداکثری زندانیان از مدیران کل سایر استانها خواست یک زندان را برای توسعه اشتغال به طور فوق برنامه انتخاب کنند.
اولویت دوم: کاهش جمعیت کیفری زندان ها
رییس سازمان زندان ها با اشاره به این که بدون کاهش جمعیت کیفری نمی توان برنامه های اصلاحی و تربیتی را به درستی در زندان ها پیاده سازی کرد اظهار داشت: یکی از راه حل ها برای کاهش جمعیت کیفری در زندان ها استفاده از پابندهای الکترونیکی است که دراین زمینه در قانون آیین دادرسی کیفری به شورای طبقه بندی زندانیان نیز اجازه داده شده است تا افراد واجد شرایط را به مراجع قضایی معرفی کنند تا از این ظرفیت استفاده گردد بدین سبب مددکاران زندان ها افراد واجد شرایط را شناسایی کنند تا از این امکان قانونی بهره مند شوند.
اولویت سوم: ارتقاء کیفیت غذا
تاکید دیگر رییس سازمان زندان ها ارتقاء کیفیت غذا در زندان ها بود.
وی ادامه داد: درباب طبخ غذا برای زندانیان و سربازان حاضر در زندان ها باید حساسیت و دقت بیشتری شود تا ضمن بهبود کیفیت غذا صرفه جویی در مصرف و کاهش دور ریز ها نیز رعایت شود.
اولویت چهارم: بهینه سازی فرآیندها
بهبود فرآیندها و بهینه سازی برنامه های اجرائی در زندان ها مطالبه دیگر رییس سازمان زندان ها از مدیران ستادی و استانی بود.
وی در این رابطه اضافه کرد: هدف از بهینه سازی پروسه ها تامین حقوق شهروندی افراد و ارتقاء کیفیت خدمات زندانبانی است.
محمدی با اشاره به چند مصداق از فرآیندهای موجود در زندان ها که نیاز به بازبینی دارند اظهار داشت: کارگروهی برای احصاء تمام فرآیندها و اعلام روش بهبود و بهینه سازی آنها تشکیل خواهد شد که تا اختتام خرداد ماه گزارش جامع خودرا ارائه نمایند.
اولویت پنجم: توجه به امور رفاهی کارکنان
رییس سازمان زندان ها توجه به امور رفاهی کارکنان را امری اجتناب ناپذیر در بهبود کارائی افراد عنوان نمود و اظهار داشت: اماکن اقامتی سازمان در شهرهای مختلف تا پیش از شروع تابستان باید مورد بازسازی قرار گیرند تا کارکنان زندان های سراسر کشور بتوانند از آنها استفاده نمایند.
اولویت ششم: شناسایی نیروهای کارآمد و نخبه در زندان ها
محمدی دفتر آموزش و پژوهش سازمان و اداره کل امور کارکنان را مکلف کرد تا با برنامه ریزی درست ضمن شناسایی کارکنان نخبه در سراسر کشور و برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز، این افراد را برای پست های مهم مدیریتی در سطوح مختلف سازمان آماده نمایند.
وی اظهار نمود: باید بدنه مدیریتی سازمان از افراد با تجربه در امور زندانبانی و آگاه به دانش روز تشکیل گردد و در این راستا کارگروه تعیین شده مکلف خواهند بود تعداد ۲۰۰ نفر را انتخاب کنند تا برای احراز پست های مدیریتی برمبنای شایسته سالاری آموزش ببینند.
اولویت هفتم: توجه به خانواده زندانیان
رییس سازمان زندان ها با اعلان اینکه توجه به خانواده زندانیان صرفاٌ نباید مادی باشد اظهار نمود: برای بهبود کیفیت ارائه خدمات به خانواده زندانیان نیازمند اصلاح اساسنامه انجمن پشتیبانی از زندانیان باتوجه به نیازهای روز هستیم تا پروسه نحوه جذب کمک های مردمی، نحوه هزینه کرد آن و نحوه شناسایی خانواده های نیازمند بصورت دقیق و عادلانه صورت گیرد.
وی افزود: رسیدگی به امور خانواده زندانیان در سند تحول قوه قضائیه نیز بعنوان یک تکلیف برای سازمان زندان ها تعیین شده است بدین جهت انتظار دارم با جذب کمک های نهادهای ذیربط و با اولویت قراردادن خانواده هایی که در تامین معیشت گرفتار مشکل هستند اقدام موثری صورت بگیرد.
رییس سازمان زندان ها اشاره کرد: شاخص ارزیابی عملکرد در این عرصه این خواهد بود که تا اختتام تیرماه سالجاری برای ده درصد خانواده های زندانیان تحت پوشش اشتغال ایجاد شود.
اولویت هشتم: توسعه و تجهیز زندان ها
آخرین اولویت ترسیمی برای سال ۱۴۰۱ موضوع توسعه و تجهیز زندان ها بود که دکترمحمدی دراین زمینه نیز خواهان تجهیز زندان ها به سامانه های هوشمند سخت افزاری و نرم افزاری شد.
نیازمند گام تحولی در زمینه رسانه هستیم
رییس سازمان زندان ها نکات دیگری را نیز در دستور کار مدیران زندان های کشور قرار داد که با اهمیت ترین آنها موضوع اطلاع رسانی جامع و درست خدمات زندانبانی و استفاده از ظرفیت های رسانه بود.
محمدی با اشاره به این که خیلی از خدمات زندان های کشور به درستی اطلاع رسانی نشده اند اظهار داشت: عملکرد ما در زمینه رسانه ضعیف است و نیازمند یک گام تحولی در زمینه رسانه هستیم.
وی ادامه داد: خیلی از خدمات ما در زندان ها در دنیا کم نظیر و بی نظیر است همچون امکان برقراری تماس تلفنی زندانی از داخل زندان با خانواده، استفاده از سامانه های الکترونیکی، فروشگاه های مستقر در زندان ها، تسهیلات قضایی و حقوقی و... که متاسفانه درست اطلاع رسانی نمی گردد اما هر روز شاهد آن هستیم رسانه های فارسی زبان مستقر در خارج از کشور به بهانه های مختلف اهتمام در سیاه نمایی و دروغ افکنی دارند.
در ادامه این جلسه معاونان سازمان و برخی از مدیران ستادی و استانی به ارائه گزارش و بیان نکات مدنظر پرداختند.
شایان ذکر است رییس سازمان زندان ها مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد، بازرسی و پاسخگویی به شکایات را مامور نظارت بر حسن اجرای برنامه ها برمبنای زمان بندی اعلام شده و ارائه گزارش های لازم کرد.

منبع:

1401/01/16
10:13:58
5.0 / 5
987
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد