حقوق و قضا
دادستان كل كشور:

مبحث رفع آلودگی هوا و کیفیت خودرو ها را پیگیری می نماییم

مبحث رفع آلودگی هوا و کیفیت خودرو ها را پیگیری می نماییم

به گزارش حقوق و قضا دادستان کل کشور ضمن اشاره به لزوم صیانت از حقوق عامه اظهار داشت: در همین راستا مبحث رفع آلودگی هوا و کیفیت خودرو ها را دنبال می نماییم.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین منتظری، با تبریک فرا رسیدن سال جدید به همه مردم و قدردانی از آنان در توجه به اقدامات پیشگیرانه و مسائل ایمنی در مسافرت و ایام نوروز اظهار نمود: از خداوند متعال به خجستگی ایام عزیز ماه مبارک رمضان طلب مغفرت و موفقیت و صحت و سلامت برای همه مردم ایران دارم.
وی اظهار داشت: با همکاری مردم و مسؤلان ایام نوروز خوبی را سپری کرده و مشکل امنیتی و مساله خاصی را نداشتیم و تنها آمار و ارقام تصادفات در سفر های مردمی بود که کام همه را تلخ نمود.
دادستان کل کشور در مورد کیفیت خودرو های کشور و هم تصادفات جاده ای خاطرنشان کرد: در این خصوص در اواخر سال قبل جلسه ای با وزیر صمت داشته و مطالب و تذکرات خویش را مطرح و بر نکات مورد نظر خود در افزایش کیفیت خودرو ها تاکید داشتیم. بر مبنای وظیفه دستگاه قضایی و صیانت از حقوق عامه به این مورد توجه داشته و از باب نظارت بر این مساله اقدامات خویش را دنبال خواهیم کرد. امیدواریم در سال جدید این معضل جدی توسط مسؤلان و مدیران دستگاههای اجرایی برطرف شود.
وی با اشاره به اینکه در صنعت خودروسازی کشور دست های پشت پرده ای وجود دارد که مانع ارتقا وضعیت خودروسازی کشور می شود اظهار داشت: در سال جدید قطعه سازان و خودروسازان کشور بتوانند به درستی به وظایف خود عمل کنند و در جهت استانداردسازی و بهبود کیفیت خودرو های تولیدی گام های مؤثری بردارند.
دادستان کل کشور افزود: متأسفانه در گذشته شاهد کم کاری هایی در این حوزه بوده ایم که ان شاءالله با قول هایی که دولت محترم در این خصوص داده است شاهد افزایش کیفیت خودرو ها باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ارتباط با مبحث صیانت از حقوق عامه بخصوص در ارتباط با آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور تصریح کرد: مساله حقوق عامه یک مبحث گسترده است که حوزه های فراوانی از زندگی مردم را در برمی گیرد و لازم است که در جهت صیانت از آنها در ابتدا مصادیق و موارد آن اولویت بندی شود.
وی افزود: مبحث حقوق عامه و رسیدگی به آن یک کار زمان بر است و با یک روز و یک سال به نتیجه دلخواه نخواهد رسید. بنابراین معتقدیم نباید در این عرصه در مردم توقعات غیرمنطقی ایجاد کرد، بلکه باید بر مبنای ابزارها و امکانات و داشته های موجود به دنبال صیانت از حقوق عامه بود. حالا برای ما مهم این است که در جهت صیانت از حقوق عامه اقدامات خویش را با تعیین اولویت ها به پیش ببریم. البته این را هم باید دانست که اولویت هر استان با استان و منطقه دیگر متفاوت می باشد. مساله آلودگی هوا هم موضوعی است که رسیدگی به آن یک فرآیند طولانی دارد و دستگاههای مختلف و حتی خود مردم در حل آن دخیل هستند. در این رابطه همه باید دست به دست هم دهند و یک مدیریت متمرکز در دولت وجود داشته باشد تا این حق مردم ایفاد گردد.
وی خاطرنشان کرد: ما هم در دستگاه قضایی به دنبال وظیفه خود که بخشی از آن نظارت است خواهیم بود و با کمک دولت بتوانیم مصادیق حقوق عامه را شناسایی و تعریف کرده و متناسب با شرایط گام برداریم.
دادستان کل کشور در ادامه در ارتباط با اقدامات دستگاه قضایی در امر مبارزه با فساد هم عنوان داشت: در همین ابتدا لازم است از رسانه ملی درخواستی داشته باشم با این عنوان که مبارزه با مفاسد را صرفا به مسائل و پرونده های اقتصادی محدود نکنیم. به عبارت دیگر جامعه از جهات مختلف نیازمند صیانت و حفاظت است و باید این مطلب در میان مردم تبیین گردد که منظور از مبارزه با فساد فقط مفاسد اقتصادی نیست بلکه رسانه ها باید کمک کنند تا آگاه سازی شود که باید با مفاسد اجتماعی و فرهنگی و … هم برخورد گردد.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری افزود: خیلی از مفاسد هستند که بنیان خانواده ها را هدف قرار داده و لازم است این مساله تبیین شود که مبارزه با فساد صرفا مسائل اقتصادی نیست.
این مقام قضایی تصریح داشت: مبارزه با فساد و اقدامات پیشگیرانه بخشی از وظایف دستگاه قضایی است و امیدواریم که با تعاملی که بیشتر از پیش بین قوای سه گانه وجود دارد در رفع مشکلات تلاش شود. البته مبحث مهمی که باید به آن اشاره داشته باشم این است که در رفع خیلی از مشکلات، علاوه بر این که مردم باید حمایت کننده و پشتیبان باشند بلکه باید مطالبه گری جدی هم داشته باشند.
وی توضیح داد: اگر مردم در مسائل کشور از مدیران و مسؤلان مطالبه گری جدی داشته باشند حتما خیلی از گرفتاری های کنونی از بین خواهد رفت. بعنوان مثال مردم در حوزه فضای مجازی باید مطالبه گری کنند که روند معیوب فعلی اصلاح گردد. اساسا بدون حمایت و همکاری مردم مسؤلان نخواهند توانست به وظایف خود به درستی عمل کنند.
دادستان کل کشور در مورد آخرین وضعیت پرونده ترور شهید حاج قاسم سلیمانی هم عنوان داشت: در ابتدا باید دانست که درخت نظام جمهوری اسلامی ایران همانند صدر اسلام نیازمند آبیاری است تا حیات آن ادامه داشته باشد. همانگونه که در سال ۶۰ هجری حضرت اباعبدالله ضد السلام با خون خود درخت اسلام را آبیاری نمود نظام جمهوری اسلامی ما هم نیازمند جانفشانی هایی است که این نظام با قوت بتواند به سمت رشد و شکوفایی حرکت نماید.
وی اظهار داشت: در قضیه شهادت حاج قاسم سلیمانی هم وضعیت منطقه بگونه ای بود که ما نیاز داشتیم برای تقویت نظام اسلامی و جبهه مقاومت جانفشانی صورت گیرد و به تعبیر مقام معظم رهبری حالا دشمن و استکبار از نام شهید قاسم سلیمانی بیشتر از نام سردار سلیمانی هراس دارد. حقیقتاً شهادت شهید سردار سلیمانی یک بارقه امید در جامعه و منطقه به وجود آورد و پایه های نظام اسلامی را بیشتر از گذشته تثبیت نمود.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری در مورد پرونده قضایی ترور شهید قاسم سلیمانی توضیح داد: رسیدگی به پرونده ترور این شهید بزرگوار امری است چند وجهی. هم دولت عراق، هم دولت ایران و هم دول استکبار در آن مؤثر هستند. خوشبختانه دولت عراق در زمینه رسیدگی به این پرونده قدم هایی برداشته است اما پیشرفت در آن در حد انتظار ما نیست. البته با اطمینان عرض می کنم که ما رسیدگی و به سرانجام رسیدن این پرونده را رها نخواهیم کرد و حتی اگر سال ها زمان ببرد آنرا به نتیجه خواهیم رساند تا عاملان ترور شهید عزیزمان به سزای اعمال خود برسند. بنابراین چون این پرونده ابعاد بین المللی دارد روند رسیدگی به آن زمانبر است.
دادستان کل کشور در بخش پایانی سخنان خود به نامگذاری سالجاری و تحقق شعار سال اشاره نمود و اظهار داشت: همانگونه که میدانیم مقام معظم رهبری بعنوان شخصی که خطوط اصلی نظام را تعریف و کشتی نظام را هدایت می فرمایند شعار سالیان اخیر را معطوف به مسائل اقتصادی کرده و بر این مساله تاکید داشته اند. طبیعتاً اگر به مسائل اقتصادی کشور به درستی توجه گردد کشور ما در راه پیشرفت و تعالی قرار خواهد گرفت و اگر موضوعات اقتصادی کشور در دست نااهلان باشد با مشکلات مختلفی مواجه خواهیم بود.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری عنوان داشت: بنا به شعار سالجاری که توسط مقام معظم رهبری تعیین گردید مساله اول کشور ما پشتیبانی از تولیدات داخلی است. بنابراین مدیران و مسؤلان کشور باید اولویت اول خویش را به این مورد معطوف کنند. البته دستگاه قضایی همچون سال قبل نسبت به موضوعات اقتصادی و پشتیبانی از تولید داخل به صورت جدی در میدان عمل خواهد بود و به اذعان مردم و خود تولید گنندکان نقش مهمی در تقویت تولید داخل داشته است.
دادستان کل کشور افزود: ما در قوه قضاییه و در دادستانی کل کشور در حد توان خود پشتیبان و همراه دولت محترم و صاحبان صنایع خواهیم بود که همچون گذشته در رفع موانع تولید مؤثر باشیم. باآنکه مخاطب اصلی شعار سال دولت محترم و دستگاههای اجرایی هستند اما ما هم در دستگاه قضایی و قوه مقننه در قالب قانون و در حد توان خود در خدمت دولت هستیم تا بتوانیم به رونق تولید کمک کرده و گره ای از مشکلات تولیدکنندگان را باز نمائیم. مبحث دانش بنیان ها و اشتغال آفرینی هم به دستگاههای اجرایی بر می گردد اما ما هم در دستگاه قضایی در حد توان خود آماده همکاری و پشتیبانی از آنها هستیم. با حمایت و همکاری مردم بتوانیم در تحقق شعار سال در حد امکان و توان انجام وظیفه نماییم.


منبع:

1401/01/14
12:42:53
5.0 / ۵
661
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد