لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

آزادی نازنین زاغری در هفته ای که گذشت

آزادی نازنین زاغری در هفته ای که گذشت

چرایی ابطال پروانه وکالت اکبر گرجی، برگزاری دومین دادگاه مطالبه خسارات ناشی از شهادت سردار سلیمانی، آزادی نازنین راغری و... با اهمیت ترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود.


با اهمیت ترین اخبار حقوقی هفته گذشته ایسنا را در این گزارش می خوانید:

«نازنین زاغری» و انوشه آشوری آزاد شد
ذبیح الله خداییان سخنگوی قوه قضاییه درباره آزادی نازنین زاغری در هفته گذشته اظهار داشت: خانم نازنین زاغری به بهتان جاسوسی برای سرویس امنیتی کشور انگلیس به چهار سال حبس محکوم شده بود که مدت مجازاتش را بصورت کامل کشیده و حبسش به پایان رسید و به همین دلیل ممنوع الخروجی وی کنسل شد و از زندان آزاد شد. وی پرونده دیگری نیز دارد که در آن محکوم به یک سال حبس شده بود ولی این پرونده تا حالا به اجرا گذاشته نشده است.
نازنین زاغری و انوشه آشوری، دو زندانی دو تابعیتی بودند که دوران محکومیتشان را در ایران گذراندند.
خداییان همین طور در آخرین نشست خبری سال ۱۴۰۰ در پاسخ به ایسنا درباره این که آیا نرخ دیه سال آینده تعیین شده است؟ اظهار داشت: هنوز اعلام نشده است.

درباره چگونگی پشتیبانی از تولید ملی اختلاف نظرهای شدیدی هست
رییس قوه قضاییه اظهار داشت: رییس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به اهمیت ایجاد فهم واحد و مشترک در امتداد حمایت همه جانبه از تولید ملی، اشاره کرد: همگان در سطوح مختلف بر پشتیبانی از تولید تاکید و تکیه دارند، اما در چگونگی انجام این حمایت نظر واحدی ارائه نمی گردد و گاهی اختلاف نظرهای شدیدی مشاهده می شود.

بهترین راه برای ثبت دادخواست، دفاتر خدمات الکترونیک است


حجت الاسلام مظفری رییس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: هم اکنون بهترین و مطمئن ترین راه جهت ثبت دادخواست در دیوان عدالت اداری بوسیله دفاتر خدمات الکترونیک است.

ورود دادستانی تهران به نظارت میدانی بر کسب و کارهای مجازی


باتوجه به تأکیدات ریاست محترم قوه قضائیه و دستور دادستان تهران در خصوص نظارت بر کسب و کارهای مجازی در آستانه نوروز، معاون دادستان به همراه گشت تعزیرات حکومتی و پلیس فتا از برخی از انبارهای فروشگاه های بزرگ مجازی تهران بطور سرزده بازدید نمود.
در نتیجه بازدید میدانی معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای جرایم اقتصادی تهران در گشت مشترک با نمایندگان سازمان های متولی از انبارها و مغازه های واقع در خیابان مولوی، دستور پلمب دو انبار به سبب احتکار عمده کالا ازجمله برنج، عدم گزارش موجودی و همین طور تقلب در کسب و عدم رعایت دستور العمل های بهداشتی صادر شد.
در ادامه اجرای منویات ریاست محترم قوه قضاییه و دستور دادستان تهران بمنظور نظارت بر بازار شب عید و تامین کالاهای اساسی، گشت مشترک نظارت و تنظیم بازارمنطقه یک تهران با حضور سرپرست دادسرای شمیرانات و همراهی نمایندگان سازمان های متولی اجرا شد.

حمید نوری بدون انجام تحقیقات جامع دستگیر شد


کاظم غریب آبادی دبیر ستاد حقوق بشر با انتقاد از اقدام دولت و دستگاه قضایی سوئد، اظهار داشت: دادستان سوئدی بدون انجام تحقیقات جامع، از دادگاه درخواست حکم دستگیری و بازداشت نوری را کرد و مبنای این درخواست فقط اظهارات و خاطرات واهی چند تن از اعضای گروهک تروریستی منافقین بود.
دبیر ستاد حقوق بشر اظهار داشت: دانشنامه حقوق بشر اسلامی تدوین می شود.
غریب آبادی اضافه کرد: عربستان باید درباب اعدام های اخیر در ارتباط با این که که این افراد با چه جرایمی به حکم اعدام محکوم شده اند، پاسخگو باشد.

وکیلی که برابر نظام می ایستد در زمینه وکالت جایی نخواهد داشت
حسن عبدلیان پور رییس مرکز وکلای قوه قضاییه در نشست خبری هفته گذشته در پاسخ به ایسنا درباب جزییات پرونده ابطال پروانه وکالت علی اکبر گرجی -استاد حقوق- و اینکه آیا انتقاد از نظام منجر به ابطال پروانه وکالت می شود اظهار داشت: این یک اصل است که برای وکیلی که در مقابل نظام می ایستد باید محدودیت هایی ایجاد شود. وکیلی که بصورت علنی در مقابل نظام می ایستد و با بیگانگان ارتباط دارد در زمینه وکالت جا نخواهد داشت. درباب دکتر گرجی، پرونده ایشان در یک پروسه عادلانه و انتظامی بررسی شده است. یک قاضی در دادگاه بدوی و سه قاضی در دادگاه تجدیدنظر پرونده ایشان را بررسی کردند و من فکر نمی کنم وقتی ۴ قاضی روی یک پرونده نظر دهند پرونده موردی داشته باشد و پرونده در یک پروسه عادلانه رسیدگی و منجر به صدور رای شده است.

برای جلب "محکومان متواری" نیاز به وضع یا اصلاح قانون نداریم


حجت الاسلام محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه اظهار داشت: برای عملیاتی سازی راهکارهای «جلب محکومان متواری» در خیلی از موارد نیاز به وضع یا اصلاح قانون نداریم و با بهره بردن از ظرفیت های قانونی موجود می توانیم امر مزبور را پیش ببریم.
رییس قوه قضاییه در جلسه مسولان عالی قضایی در هفته گذشته اظهار داشت: حضور مقامات قضایی در مساجد و ملاقات بی واسطه با مردم و شنیدن مشکلاتشان و پیگیری مسائل مطرح شده تبدیل به رویه شود و پس از ماه مبارک رمضان هم ادامه داشته باشد.

دومین دادگاه مطالبه خسارات ناشی از شهادت سردار سلیمانی برگزار شد
در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده مطالبه خسارت های ناشی از شهادت سردار سلیمانی، مهدی معتمدنیا وکیل برخی از خواهان مردم خوزستان اظهار داشت: نقش و محبوبیت سردار سلیمانی در دفاع مقدس، دفاع از حرم دوده و دفاع از مردم سایه ای از غیرت را برای مردم خوزستان نشان داده است و موجب شد که او به چهره ای محبوب در بین مردم تبدیل گردد.
وی با اعلان اینکه سردار قاسم سلیمانی برای تمام ایران و جهان شناخته شده بود، تاکید کرد که ایستادگی او در مقابل گروههای تکفیری نشان از شهامت و رشادت این سردار عزیز داشت و نقش وی در مبارزه با اقدامات تروریستی بسیار پررنگ است.

معاندین درباره وضع زندان های ما سیاه نمایی می کنند


غلامعلی محمدی رئیس سازمان زندان ها اظهار داشت: معاندین درباره وضعیت زندان های جمهوری اسلامی سیاه نمایی می کنند.
رییس سازمان زندان ها با حضور در ندامتگاه تهران بزرگ و سرکشی از بخش های مختلف، روش اجرای برنامه های اصلاحی و بازپروری مددجویان و همین طور وضعیت امکانات رفاهی و نحوه رسیدگی به درخواست های مراجعین به زندان را مورد بررسی قرار داد.

اولین اولویت برنامه های اجرائی اصلاح و تربیت زندانیان است


حیات الغیب مدیر کل زندان های استان تهران در آخرین جلسه شورای اداری سال جاری با اشاره به لزوم اعتلای کار زندانبانی و اعتباربخشی به آن بعنوان ضامن اجرای موثر مجازات حبس، طبقه بندی فراگیر و تخصصی زندانیان با هدف کاهش لطمه های ناشی از حبس اظهار داشت: اصلاح و تربیت، بایستی سرلوحه خدمات ماست و زندانی نباید دغدغه ای جز محدودیت آزادی داشته باشد.

مصوبه افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارگران دستگاه های اجرائی ابهام دارد


هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره موضع این شورا درمورد افزایش ۵۷ درصدی حداقل حقوق کارگران که مشمول کارگران بخش دولتی نشده و آنها تنها ۱۰ درصد افزایش حقوق دارند اظهار داشت: بحث افزایش ۱۰ درصدی مشمولان قانون کار که شاغل در دستگاه های اجرائی هستند که مصوبه مجلس است ابهام دارد و این جزو مواردی است که به مجلس بازگردانده شده است.
وی ادامه داد: جلسات بررسی بودجه ۱۴۰۱ هم چنان درحال برگزاری است.
1400/12/28
14:31:27
5.0 / ۵
602
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد