لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
الفت:

کار قضات در دستگاه قضایی فوق العاده است اما تعداد آنها کم است

کار قضات در دستگاه قضایی فوق العاده است اما تعداد آنها کم است

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه اظهار داشت: کار ما در دستگاه قضایی فوق العاده بوده اما تعدادمان بسیار کم است، ازاین رو ریاست قوه از بدو استقرار در منصب جدید تاکید نمودند تمام ظرفیت های قانونی را برای جذب کارکنان و قضات به کار ببندیم.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، محمدباقر الفت در جشن تقدیر از قضات جوان قوه قضاییه که پس از ظهر امروز (پنجشنبه) در برج میلاد تهران و با حضور معاون اول قوه قضاییه و برخی از مسؤلان این قوه و قضات جوان و خانواده هایشان برگزار شد، اظهار نمود: عدالت گستری و ظلم ستیزی رسم برازنده قضات است که به آن می بالیم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: کار قضا کاهنده روح و جسم است، چون نسبت به استانداردهای داخلی و خارجی، حجم کار بیشتر است. قضات هر روز خویش را در کانون مشکلات مراجعان قرار می دهند و خسته می شوند، ازاین رو سازمان قضایی موظف است در بالا بردن انگیزه کاری آنها اقدامات مناسبی انجام دهند.
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: شما بزرگان خواسته و ناخواسته درد و رنج جامعه را به کانون خانواده هایتان انتقال می دهید و از این که خداوند همسران شایسته ای به شما عنایت کرده که محدودیت های شغلی ما را پذیرا هستند باید تقدیر و تشکر کرد.
وی با اشاره به اینکه از این که در جمع نیکو منظران و فرشته صفتان هستم خرسندم و معتقدم فرشتگان از آسمان در جمع ما حاضرند، اظهار داشت: هر جا تعدادی از شیعیان و محبان علی (ع) دور هم جمع باشند این مجلس منزلگه فرشتگان است.
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضایی بیان نمود: با تاکید ریاست قوه قضاییه احکام ریالی ۱۱ هزار و ۱۰۰ نفر از قضات ظرف ۱۰ روز گذشته در خصوص جزء ۱ بند الف تبصره ۱۲ صادر گردیده است. امیدواریم ان شاءالله از محل صدور احکام جدید، حقوق های همکاران تامین گردد. البته این عدد و ارقام شاید کافی به نظر نیاید اما امیدواریم صدور رقم سال ۱۴۰۰ سبب شود احکام سال ۱۴۰۱ ما به رقم قابل توجهی افزایش پیدا کند.
الفت ضمن اشاره به این که کار ما در دستگاه قضایی فوق العاده بوده اما تعدادمان بسیار کم است، اظهار داشت: ریاست قوه از بدو استقرار در منصب جدید تاکید نمودند تمام ظرفیت های قانونی را برای جذب کارکنان و قضات به کار ببندیم.
وی اضافه کرد: هفته گذشته جذب عمومی برای قضا را انجام دادیم و سامانه جذب اختصاصی قضا را راه اندازی کردیم که ۳۰۰۰ نفر در این سامانه ثبت نام کردند و ان شاءالله جذب ویژه روحانیون و طلاب را در اردیبهشت ماه خواهیم داشت.
الفت در ادامه بیان نمود: از محل این سه اقدام ظرف دو سال آینده حداکثر به تعداد قضاتمان اضافه خواهد شد. همینطور فردا (جمعه) جذب کارکنان اداری برای سهمیه ای که در برنامه توسعه ششم اعلام شده به تعداد ۱۰ هزار نفر برگزار می نماییم که در این آزمون ۱۱۰ هزار نفر ثبت نام کردند.
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه تصریح کرد: اقدام مهم دیگری که به تازگی صورت گرفته در بحث تصویب قانون بودجه ۱۴۰۱ این است که مقرر شد بنا بر پیشنهاد ریاست محترم قوه و تصویب شورای حقوق و دستمزد، حقوق همکاران در ماه های ابتدایی سال ۱۴۰۱ اصلاح و ترمیم شود. این ظرفیت مناسبی است که توسط نمایندگان مجلس طراحی و تصویب شده است. امیدواریم در اقدامی سریع بتوانیم از این ظرفیت برای بهبود معیشت همکارانمان استفاده نماییم.
الفت ضمن اشاره به این که در سال ۱۴۰۰ تلاشهای بسیار خوبی از ناحیه قضات آزمایشی صورت گرفت، بیان نمود: الحمدلله غالب آنها از فضل، علم و سلامت کافی برخوردار می باشند. حفاظت اطلاعات، معاونت ارزشیابی دادسرای انتظامی و همینطور مدیرکل آموزش قوه قضاییه ارزیابی های خویش را انجام دادند و با افتخار باید اظهار داشت که ۸۵ درصد از قضات آزمایشی به وضعیت قطعی خدمت درآمده اند و مابقی هم در ماه های ابتدایی سال ۱۴۰۱ تعیین تکلیف خواهند شد.
وی در ادامه اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ نوع آموزش های کلی به سمت مهارت افزایی و ارتقای صلاحیت های حرفه ای قضات خواهد بود که این مورد در برنامه های فوق العاده نا خواهد بود که به منصه ظهور برسانیم.
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه در ارتباط با برنامه های فرهنگی برای قضات بیان نمود: ان شاءالله در سال ۱۴۰۱ این برنامه ها جهت ارتقای اخلاق حرفه ای قضات و صیانت از خانواده ها و فرزندان آنها در شهرهایی مانند تهران و مشهد و... صورت خواهد گرفت و ادانه خواهد داشت.
وی ضمن تقدیر از معاونت فرهنگی قوه قضاییه بیان نمود: معاون فرهنگی قوه قضاییه مجاهدت می کنند که نگاههای جدید قوه قضاییه را در کار پیاده کنید تغییر رویکرد در قوه قضاییه خیلی مشکل است.
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی اظهار داشت: پرداختن به امورات ایثارگران از افتخارات دستگاه قوه قضاییه است و رئیس قوه تاکید نمودند به ایثارگران، خانواده شهدا، رزمندگان و... به صورت حدی پرداخته شود و حقوق قانونی و احکام آنها بر مبنای قانون باشد و اصلاح گردد. در سال ۱۴۰۰ احکام این عزیزان را بر مبنای قانون بیشتر از ۴۰ درصد اصلاح کردیم. و قول می دهیم نا آخر سال ۱۴۰۱ ایثارگری در قوه قضاییه نباشد که از حقوق قانونی خود محروم باشد.
وی همینطور از همسران قضات که در این مراسم حضور داشتند تشکر کرد و اظهار داشت: شما همکاران ما را تحمل می کنید، ما شما را قاضی یار و دادیار می دانیم چون که شما خستگی و آثار آنرا در قضات می بینید اما به روی آنها نمی آورید. هیچ وسیله مشخصی هم نداریم که با استفاده از آن از شما تقدیر نماییم و ان شاء الله اجرتان اخروی باشد. اگر شما نباشید دستگاه قضایی نمی تواند کار خویش را به خوبی انجام دهد.
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه خاطرنسان کرد: در دنیا کتاب های مختلفی در مورد اوصاف قضات نوشته شده که همچون آنها آبشار عدالت و فرشتگان زمینی است که قضات را به این عناوین معرفی کرده است.
الفت اضافه کرد: اگر شما فرشته خو و فرشته صفت نباشید امانت جان، مال، ناموس و... این کشور را به شما نمی دادند و خداوند شما را برای در دست گرفتن چنین امانتی برگزیده است و اگر این اوصاف را بپذیریم بطور قطع به سمت بسیاری از آلودگی ها نخواهیم رفت.
وی اضافه کرد: برقراری نظم کشور به دست های شما سپرده شده است. دستگاه قضایی زحمات شما را می بیند و در راه طی شده به شما افتخار می نماییم. شما با تعداد کم اما کار را به خوبی انجام می دهید.
الفت تصریح کرد: تلاش می نماییم آنچه روح قضات را آزرده و متالم می کند را بازسازی و بازآفرینی نماییم. با روح مخدوش نباید پشت میز قضاوت نشست. کار قضایی نیازمند شادی و طراوت روح است و خلاقیت ناشی از نشاط کاری است.
وی اضافه کرد: مسئولین ما چه در دادسرا و چه در دایاری ها دادسرا را تبدیل به پایگاه عملیاتی قضایی کرده اند. توجه به کیفیت مجرمین و متهمین یکی از وظایف ما برای صدور احکام منصفانه است و این زمانی اتفاق می افتد که قاضی سرحال باشد و آرامش داشته باشد. قاضی نباید ناامید و خسته باشد چون که خستگی مفرط ما را از ادامه کار باز می دارد.
وی تصریح کرد: همه باید تلاش نماییم به همکارانمان حال خوب تزریق نماییم و روابطمان با همکارانمان را بهتر نماییم. نفرات قوه قضاییه باید در کنار هم مورد بازسازی قرار گیرند و تفریح و ورزش کنند و از رفتن به مجامع غیر دستگاه قضا برای ما صدمه دارد. ازاین رو دستگاه قضایی تلاش می کند تا بیشتر چنین فضاهایی را گسترش دهد تا در کنار هم زندگی سالم و پرنشاطی داشته باشیم.
وی در انتها خطاب به قضات اظهار داشت: امیدوارم روزهای خوبی را در سال ۱۴۰۱ داشته باشید و تلاش کنید ایام تعطیلات در کنار خانواده باشید و به هیچ عنوان در روزهای تعطیلات نوروز همکاران به کار فکر نکنند و به خانواده هایشان فکر کنند.1400/12/20
13:27:09
5.0 / ۵
816
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد