حقوق و قضا
در جریان سفر رئیس دستگاه قضابه استان هرمزگان؛

سه محکوم به قصاص با میانجیگری اژه ای و گذشت شاکیان از زندان بندرعباس آزاد شدند

سه محکوم به قصاص با میانجیگری اژه ای و گذشت شاکیان از زندان بندرعباس آزاد شدند

حقوق و قضا: همزمان با سفر رییس دستگاه قضا به استان هرمزگان، سه محکوم به قصاص دارای شاکی خصوصی بعد از تحمل چندین سال حبس با وساطت و میانجیگری رییس عدلیه و گذشت شاکیان خصوصی از زندان بندرعباس آزاد شدند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، همزمان با سفر حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به استان هرمزگان، سه محکوم به قصاص دارای شاکی خصوصی بعد از تحمل چندین سال حبس با وساطت و میانجیگری رییس عدلیه و گذشت شاکیان خصوصی از زندان بندرعباس آزاد شدند.
یکی از این سه زندانی که به جرم قتل عمد محکوم شده بود، ۱۹ سال از دوران محکومیتش می گذشت و کماکان به سبب عدم گذشت اولیای دم در حبس به سر می برد که در نتیجه وساطت و میانجیگری رییس قوه قضاییه و گذشت شاکیان خصوصی، این پرونده منتهی به صلح و سازش شد.
قوه قضاییه در دوره ی جدید بنا بر تاکیدات محسنی اژه ای بر ترویج فرهنگ مذاکره و کوشش برای اصلاح ذات البین، توسعه کارهای شوراهای حل اختلاف و بهره گیری از ظرفیت صلح و سازش توسط ریش سفیدان و متخصصان، تمرکز دارد؛ امری که در مقوله کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری ها نقش پررنگ و برجسته ای ایفا می کند.
محسنی اژه ای، رییس دستگاه قضا، ۲۴ تیر در جریان سفر یک روزه خود به استان ایلام در جلسه ای که با قضات و کارکنان قضایی این استان داشت، در قسمتی از سخنانش بر استفاده حداکثری از ظرفیت مردم، صاحبان نفوذ و صاحبان کلام برای گذشت اولیای دم از تقاضای قصاص اصرار کرد و اظهار داشت: قصاص حق اولیای دم است، اما قصاص هر یک نفر در جامعه، مشکلات بسیاری را برای آینده فرزندان و خانواده او به وجود می آورد؛ پس اگر، ولی یا اولیای دم در مرحله اول راضی به صرفنظر از قصاص نشدند، قضات و مسئولان امر و بانیان صلح و سازش نباید ناامید شوند و باز هم باید اقدام نمایند.
همچنین در جریان سفر اوایل بهمن ماه رییس قوه قضاییه به استان خراسان رضوی و بازدید وی از زندان مرکزی مشهد نیز ۱۶۸ زندانی به آغوش خانواده برگشتند.

منبع:

1400/12/13
16:29:33
5.0 / ۵
814
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد