لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
معاون حقوقی قوه قضاییه مطرح كرد؛

تشکیل پرونده های متعددحول ۴۰ عنوان مجرمانه

تشکیل پرونده های متعددحول ۴۰ عنوان مجرمانه

به گزارش حقوق و قضا معاون حقوقی قوه قضاییه ضمن اشاره به وجود 2 هزار عنوان مجرمانه در کشور اظهار داشت: بیشتر پرونده های قضایی حول 40 عنوان مجرمانه تشکیل می شود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، نور الله قدرتی در حاشیه آئین اختتامیه دومین جشنواره شهید بهشتی در پاسخ به سوالی درباره برگزاری آزمون وکالت توسط اتحادیه کانون های سراسری وکلای دادگستری ایران اسکودا اظهار داشت: اگر کانون ها به قانون عمل کنند مشکلی نیست. وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که برگزاری دو آزمون وکالت توسط مرکز وکلای قوه قضائیه تخلف محسوب می شود؟ اظهار داشت: این اقدام قانونی می باشد اما رعایت مقررات قانونی باید بطور کامل صورت گیرد. وی با تاکید بر رعایت قانون از طرف کانون های وکلای دادگستری گفت: امیدواریم که به قانون عمل کنند و سبب تضعیف حقوق دیگران نشوند. معاون حقوقی قوه قضائیه در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص این که در ارتباط با اصلاح قوانین مربوط به ارتکاب جرایم از طرف افراد زیر ۱۸ سال اظهار داشت: باتوجه به رهنمودهای رییس قوه قضائیه معاونت حقوقی در مواردی که لازم باشد با همکاری مجلس و دولت بررسی های لازم را انجام خواهد داد و در مواردی که نیاز به اصلاح قوانین و یا قانون گذاری جدید وجود داشته باشد اقدام خواهد شد. قدرتی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در ارتباط با تعدد عناوین مجرمانه و تورم قوانین اظهار داشت: از گذشته دور عناوین مجرمانه در کشور زیاد بوده است و حدود ۲ هزار عنوان مجرمانه داریم که البته از این عناوین حدود ۳۰ تا ۴۰ عنوان پرونده های زیادی را تولید می کند که ابتدا باید تلاش نماییم که تا جایی که امکان دارد بحث مجرمانه را از آنها بگیریم یا اگر بحث مجرمانه داشته باشد راهکار دیگری پیدا نماییم و در گام بعدی برای عناوین مجرمانه ای که وجود دارد راهکارهای غیر کیفی همچون اداری، انتظامی یا مدنی پیدا نماییم.
وی درباره لایحه قضا زدایی توضیح داد: در این لایحه برخی قوانین دادگستری اصلاح می شود، لایحه اصلاح قانون آئین دادرسی کیفری و چند قانون دیگر درحال تهیه و تنظیم است که اگر به نتیجه برسد بخش خیلی از آمار پرونده ها به شرط همکاری مجلس و شورای نگهبان کاهش پیدا می کند. معاون حقوقی قوه قضائیه افزود: لایحه اصلاح تعدادی از قوانین تا آخر سال در معاونت حقوقی اختتام می یابد اما ممکنست لایحه قضا زدایی کمی زمان ببرد اما امید است تا پیش از اختتام سال آینده بتوانیم در چند فاز تکمیل نماییم.


منبع:

1400/12/05
12:28:17
5.0 / 5
773
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد