حقوق و قضا

واکنش رییس اسکودا به تصمیم برگزاری 2 آزمون از طرف مرکز وکلای قوه قضائیه

واکنش رییس اسکودا به تصمیم برگزاری 2 آزمون از طرف مرکز وکلای قوه قضائیه

حقوق و قضا: رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری (اسکودا) با انتقاد از معاونت حقوقی قوه قضائیه و اینکه آزمون وکالت با شرایط موجود امکان برگزاری ندارد اشاره کرد که نهاد موازی ناقض استقلال کانون وکلا است


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا، جعفر کوشا رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری در نشست با خبرنگاران در مورد نشست عمومی امروز کانون های وکلای دادگستری اظهار داشت: ما بر طبق اساسنامه دو نوع هیئت عمومی داریم یکی از این هیئت های عمومی، هیئت عمومی عادی است که سالی دو بار تشکیل می شود و به مسائل نهاد وکالت طبق روال می پردازد ولی در بعضی موارد نیز بصورت فوق العاده جلساتی داریم که اگر برخی از روسای کانون های وکلا درخواست کنند این جلسه تشکیل می شود.
وی ضمن اشاره به نتایج جلسه امروز هیئت عمومی اظهار داشت: یکی از موضوعات جلسه امروز این بود که باتوجه به بخشنامه اجرائی ۱۴۰۰ که اعلام نموده بودیم قابلیت اجرا ندارد آیا همچنان این رویکرد وجود دارد یا خیر. در این نشست اکثریت کانون های وکلا (بالغ بر ۹۰ درصد یعنی ۲۴ کانون) رای دادند که هم چنان این بخشنامه قابلیت اجرا ندارد برای اینکه موادی در این بخشنامه وجود دارد که برخلاف قانون است و استقلال کانون های وکلا را نقض می کند.

رئیس اسکودا افزود: دستور دوم جلسه امروز این بود که برای برون رفت از این قضیه باتوجه به اینکه به بن بست رسیدیم باید چه نماییم که تصمیم گرفته شد هیئت مذاکره کننده ای تشکیل گردد و پیشنهادات کانون ها را به قوه قضائیه اعلام نماید یعنی مواردی که از بخشنامه موافقیم اجرا شود و بقیه موارد تعلیق شود. اسامی هیئت مذاکره کننده نیز به زودی اعلام می شود.

کوشا ضمن اشاره به آزمون وکالت ۱۴۰۰ اظهار داشت: آزمون ۱۴۰۰ قرار بود در ۲۰ اسفند اجرا شود اما مانع تراشی معاونت حقوقی و تحمیل آن به سازمان سنجش یعنی تحمیل کلمه بخشنامه که برای ما بازتاب غیرقانونی دارد در آگهی آزمون موجب توقف آزمون شد. معاونت حقوقی ۸۰ هزار داوطلب را گروگان گرفته و گفته اگر این کلمه درج نشود نمی توان آزمون را برگزار کرد متاسفانه سازمان سنجش هم از ما حرف شنوی ندارد و این نهاد از معاونت حقوقی پیروی می کند پس ما در این قضیه به بن بست رسیدیم و به نظر می آید در ۲۰ اسفند نتوانیم آزمون را برگزار نماییم مگر هیئت مذاکره کننده با معاونت حقوقی به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: خواهش من این است که قوه قضائیه به کارهای خودش بپردازد و کم تر در مواردی که زیر مجموعه آن نیستند مثل نهاد وکالت دخالت کند. نکته آخر نیز این است که ما از مراجع عظام نقلید می خواهیم به ما کمک کنند و نهاد وکالت را از منظر فقهی و شرعی مساعدت کنند.

رئیس اسکودا هم چنین اظهار داشت: در ارتباط با سازمان های بین المللی، چون عضو IBM (اتحادیه بین المللی کانون های وکلا) هستیم می توانیم با آنها مکاتبه نماییم و اگر ناچار شویم از آنها کمک می گیریم البته امیدوار هستم با درایت قوه قضائیه ناچار نشویم از آنها کمک بخواهیم و این مسئله بصورت داخلی حل شود در مورد تجمعات نیز می توانیم بصورت قانونی از وزارت کشور مجوز تجمع در مقابل قوه قضائیه یا مراکز دیگر را بگیریم البته امیدوار هستم به آن مرحله نرسیم و مشکلات با تدبیر حل شود.

وی در مورد آزمون های وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه اظهار داشت: ما در هفته استقلال نهاد وکالت هستیم و نمی توانیم در این هفته جشن بگیریم در صورتیکه کلاماتی را در آگهی آزمون بیاوریم که ناقض استقلال کانون وکلا باشد.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری (اسکودا) با انتقاد از معاونت حقوقی قوه قضائیه و اینکه آزمون وکالت با شرایط موجود امکان برگزاری ندارد تصریح کرد که نهاد موازی ناقض استقلال کانون وکلا است. ما در نهاد وکالت یک نظام شفاف داریم و ممکنست عقب بیوفتیم و کارآموز جذب نکنیم اما این مساله خیلی بهتر است تا استقلال نهاد وکالت را نقض نماییم. آیا افزایش کمی وکیل غیر مستقیم مهمست یا افزایش کیفی وکیل مستقیم؟ آیندگان در مورد ما چه قضاوتی خواهند کرد؟ خط قرمز ما در بحث وکالت استقلال است.

رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلا در ارتباط با سوالی راجع به کندی تصمیم گیری در نهاد وکالت در وضعیت فعلی اظهار داشت: ما تغییرات را همیشه دوست داریم و چیز خوبی است اما باید تغییرات رو به پیشرفت باشد. ما نمی توانیم بصورت دیکتاتوری تصمیم بگیریم و در نهاد وکالت دموکراسی حاکم است و رویه موجود هم همین را نشان داده است اما در مرکز وکلای قوه قضائیه دستور حاکم است و کندی در پروسه مدیریتی ما نشان از این دارد که در طول تاریخ به این نتیجه رسیدیم که این پروسه لازمه اجرای عدالت است.

کوشا در پاسخ به سوالی راجع به تجمیع آمارهای مربوط به وکالت و نرخ عدم تمدید پروانه های وکالت اظهار داشت: ما واخد آماری در اتحادیه راه اندازی کردیم و من نامه نگاری با کانون ها انجام دادم که نرخ عدم تمدید پروانه وکلا اعلام گردد. ۴۰ درصد در کانون وکلای مرکز پروانه ها تمدید نشده است.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با ادعای فرار مالیاتی وکلا اظهار داشت: ما ناگزیریم قوانین موضوعه را رعایت نماییم اما اینکه می گویند شما مالیات نمی هید و فرار مالیاتی دارید انگ و بهتان است اما اینکه تحت نظارت سازمان امور مالیاتی قرار بگیریم حرفی نداریم فقط بحث این است که فقط اقشاری تحت نظارت قرار می گیرند که خودشان تابع قانون هستند به نظر من اینکه می گویند وکلا مالیات نمی دهند سیاه نمایی است به هر حال ما با نظارت هیچ مخالفتی نداریم.

رئیس اسکودا در پاسخ به سوالی درمورد توقیف خبرگزاری رکنا اظهار داشت: ترویج خشونت، خشونت است اما حربه توقیف درست نیست و هیچ گاه درمان اصلی نیست بلکه مسکن می باشد. ما باید لطمه شناسی نماییم چرا این نوع برخوردهای سلبی و حذفی در فضای سایبری کارساز نیست. بهرحال رسانه ها هم باید به موضوع ترویج خشونت توجه نمایند و شیوه های اطلاع رسانیشان درست باشد.
منبع:

1400/12/04
10:09:51
5.0 / 5
771
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد