حقوق و قضا
سخنگوی شورای نگهبان:

فقهای شورای نگهبان جهت بررسی شکایت شرعی یک شهروند ساعت ها وقت می گذارند

فقهای شورای نگهبان جهت بررسی شکایت شرعی یک شهروند ساعت ها وقت می گذارند

حقوق و قضا: سخنگوی شورای نگهبان ضمن اشاره به وظیفه شورای نگهبان در بررسی شرعی بودن یا نبودن مصوبات اظهار داشت: گاهی اوقات جهت بررسی شکایت یک شهروند، فقهای شورای نگهبان ۴ یا ۵ جلسه ۴ ساعته می سازند تا مبحث را بررسی نمایند.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از شورای نگهبان، هادی طحان نظیف در کارگاه تخصصی جایگاه شورای نگهبان در نظام حقوقی کشور اظهار داشت: شورای نگهبان یکی از مهم ترین نهادها برای پاسداری از شرع مقدس و قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران است. شورای نگهبان موظف است مصوبات را از این حیث که مطابق شرع و قانون اساسی باشند، بررسی کند؛ در دنیا هم، نهادهایی همانند شورای نگهبان با عناوین مختلفی وجود دارد مثل دادگاه قانون اساسی و شورای قانون اساسی که از جهت پاسداری از قانون اساسی، مأموریت هایی نزدیک به شورای نگهبان دارند و از این حیث، در کشورهای مختلف شورای نگهبان وجود دارد، منتهی با نامهای متفاوت.
وی با بیان سوابق تاریخی در مورد شورای نگهبان اظهار داشت: وجود نهاد صیانت کننده از شرع و قانون اساسی، پیش از انقلاب هم یک دغدغه میان مردم و علما بوده است و سابقه آن به اصل طراز در متمم قانون اساسی مشروطه باز می گردد که در آن، تقریباً یک نهادی مشابه شورای نگهبان فعلی پیشبینی شده بود که مصوبات مجلس را بررسی کند تا خلاف شرع نباشند اما متاسفانه با عنایت به مشکلات و ابهاماتی که در این مورد وجود داشت، این مساله در آن دوره عملا فرصت اجرایی شدن پیدا نکرد ولی این دغدغه همچنان وجود داشت.
سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: در قانون اساسی، شورای نگهبان یکی از نهادهایی است که جزئیات زیادی نسبت به آن وجود دارد؛ مثلاً اصول 91 تا 99 به صورت خاص در رابطه با شورای نگهبان است و در اصول دیگری هم موارد در ارتباط با شورای نگهبان ذکر شده است که نشان دهنده جایگاه این نهاد در قانون اساسی است.
طحان نظیف ضمن اشاره به ترکیب و انتخاب اعضای شورای نگهبان اظهار داشت: شورای نگهبان متشکل از 6 فقیه منصوب شده توسط رهبر معظم انقلاب و 6 حقوقدان که به پیشنهاد رئیس قوه قضاییه و انتخاب توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی می باشد.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: نخستین وظیفه که متاسفانه کمتر شورای نگهبان را به آن می شناسند، نظارت بر قوانین و مقررات است؛ شورای نگهبان وظیفه نظارت بر مصوبات مجلس را دارد از جهت این که مصوبه خلاف شرع و مغایر قانون اساسی نباشد. همینطور نظارت بر اساسنامه های مصوب هیئت وزیران هم جزو وظایف شورای نگهبان است. در جلسات کارشناسی و تخصصی جهت بررسی مصوبات، گاهی اوقات مثلاً برای یک کلمه یا یک جمله و یا یک عبارت، اعضای شورای نگهبان ساعت ها بحث و بررسی می کنند و طبیعتا فضای مباحث جلسه کاملا تحلیلی و استدلالی است.
طحان نظیف افزود: نظرات اعضای شورای نگهبان در جهت حقوق مردم است و نظرات شورای نگهبان، چه در تایید و چه در رد یک مصوبه، در جهت تضمین حقوق مردم بوده است. شورای نگهبان به دنبال پاسداری از حقوق مردم است چون شرع و قانون اساسی ما به دنبال پاسداری از حقوق مردم است.
وی افزود: درباره تمام نظرات شورای نگهبان، از اعضا رای گیری می شود و حتما باید هر نظری، ۷ رای را کسب کند تا مورد تایید شورای نگهبان باشد و برای اعلام مغایرت شرعی هم باید از ۶ فقیه حاضر، حداقل ۴ تن از فقها نظر بر مغایرت داشته باشند.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: البته یک کار خوبی هم در سالهای اخیر صورت گرفته و آن این که در پژوهشکده شورای نگهبان‏ یک بانک نظرات و سوابق مصوبات شامل طرح و لایحه و مشروح مذاکرات البته تا جایی که پیاده شده بوجود آمده که تحت عنوان سامانه نظرات شورای نگهبان، تمام نظرات شورای نگهبان را به صورت دسته بندی شده، منتشر می کند. به نظر بنده، این سامانه در واقع سامانه شفافیت شورای نگهبان است. به تازگی هم بخش جدیدی به این سامانه تحت عنوان "نظرات استدلالی" اضافه شده که در این بخش، استدلال ها به صورت دسته بندی شده و شفاف انتشار یافته است.
طحان نظیف افزود: یکی از وجوه قابل افتخار قانون اساسی ما این است که هر شهروندی می تواند نسبت به هر مصوبه ای که از نظر او خلاف شرع یا قانون است، شکایت کند؛ اگر بگوید فلان مصوبه مغایر قانون است، دیوان عدالت اداری آن شکایت را بررسی می کند اما اگر بگوید خلاف شرع است، دیوان عدالت اداری مبحث را از فقهای شورای نگهبان استعلام می کند و مبحث در دستورکار فقهای شورای نگهبان قرار می گیرد. گاهی اوقات جهت بررسی شکایت یک شهروند، فقهای شورای نگهبان ۴ یا ۵ جلسه ۴ ساعته می سازند تا مبحث را بررسی نمایند. بنابراین تضمین شرعی بودن قوانین و مقررات، برعهده شورای نگهبان است.
وی در ادمه با اشاره به اینکه وظیفه دیگر شورای نگهبان تفسیر قانون اساسی است، تصریح کرد: معمول این است که هر نهادی که مقرراتی را وضع می کند، تفسیر رسمی هم به عهده خودش است مثلا هم اکنون مجلس وقتی قانون وضع می کند، اگر ابهامی در مقام اجرا پیش بیاید از خود مجلس می خواهند که تفسیر کند یا دولت اگر آئین نامه یا مصوبه ای را در مقام اجرا دارد که مبهم است، از خود دولت می خواهند که آنرا تفسیر کنند؛ نسبت به قانون اساسی، قوه موسس وظیفه تفسیر را برعهده شورای نگهبان گذاشته است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: وظیفه بعدی که بیشتر در معرض دید است، نظارت بر انتخابات در جهت صیانت از آرای مردم است. این نظارت، شامل نظارت بر انتخابات های مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و همه پرسی است. گاهی هم بحث هایی درباره نظارت شورای نگهبان بر انتخابات شوراها مطرح می شود که از نظر شورای نگهبان چون جزو موارد ذکر شده در اصل ۹۹ قانون اساسی نیست، اعضا این شورا با آن مخالفت می کنند.
وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان برای انجام وظایف خودش نهادهای مشورتی همانند پژوهشکده و مجمع مشورتی فقهی دارد، عنوان کرد: اینها دو بازوی مشورتی شورای نگهبان هستند و اعضای شورای نگهبان نسبت به موضوعی اظهارنظر نمی کند مگر این که پیش از آن، دو مجمع مشورتی فقهی و حقوقی در مورد آن اعلام نظر نموده باشند.
منبع:

1400/12/01
23:19:14
5.0 / 5
878
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد