حقوق و قضا
رئیس قوه قضائیه تاكید كرد؛

بهره گیری سازمان نظام پزشکی ازظرفیت های قانونی برای کاهش هزینه ها

بهره گیری سازمان نظام پزشکی ازظرفیت های قانونی برای کاهش هزینه ها

به گزارش حقوق و قضا رئیس قوه قضاییه ضمن اشاره به اختیارات قانونی سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: سازمان مزبور از همه ظرفیت های قانونی خود برای ارتقای امر پزشکی و پشتیبانی از بیمار و پایین آوردن هزینه درمان بهره گیرد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در دیدار با اعضای شورای عالی سازمان نظام پزشکی، جامعه پزشکی را در زمره ارزشمند ترین قشرهای کشور دانست و با گرامیداشت یاد حدود ۲۰۰ شهیدی که کادر درمان طی دو سال گذشته در راه مبارزه با ویروس کرونا تقدیم اعتلای سلامت مردم کرده است، اظهار نمود: در حدود دو سالی که از شیوع بیماری کرونا در جهان می گذرد، ایران اسلامی باوجود محدودیت های تحمیل شده از طرف دشمنان، در زمینه مبارزه و مقابله با این بیماری در مقایسه با خیلی از کشورهای مدعی، پیشتاز است.
رئیس دستگاه قضا، پیشرفت های شگرف علمی بخصوص پیشرفت های حوزه پزشکی در زمینه های مختلف ازجمله گسترش زیرساخت ها و شبکه های نظام سلامت، افزایش میزان پزشکان نسبت به جمعیت و ارتقا شاخص امید به زندگی در بین مردم را در زمره دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: حالا ایران اسلامی به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی و تقویت روحیه خودباوری در بعضی از رشته های علم پزشکی در زمره کشورهای طراز اول دنیا شمرده می شود و امروزه درمانی در حوزه پزشکی نیست که در داخل کشور ناممکن باشد و نیازمند اعزام بیمار به خارج از کشور باشیم و این امر مایه مباهات و عزت است.
رئیس عدلیه در ادامه با اشاره به اختیارات قانونی قابل توجهی که سازمان نظام پزشکی در سطوح و شئون مختلف از آنها برخوردار است، بیان نمود: سازمان نظام پزشکی در جهت پشتیبانی از بیمار و پشتیبانی از جامعه پزشکان، دارای اختیارات قانونی مطلوبی در حوزه های تشکیلاتی، نظارتی، آموزشی، جذب و … است و این انتظار وجود دارد که سازمان مزبور از همه ظرفیت های قانونی خود برای ارتقا و اعتلای هر چه بیشتر امر پزشکی در کشور و پشتیبانی از بیمار بهره گیرد.
ضرورت حفظ جایگاه و شأن جامعه پزشکان
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اعلان اینکه اطباء و پزشکان در مکتب و نظام ما از جایگاه و شأن بلندمرتبه ای برخوردار می باشند، با اشاره به لزوم حفظ این جایگاه و شأن، خود جامعه پزشکان و نهادهایی نظیر سازمان نظام پزشکی را در حفظ این جایگاه و شأن رفیع دارای مسئولیت خاص دانست و اظهار داشت: عموم مردم و جامعه به امر پزشکی و طبابت به چشم یک حرفه یا شغل نمی نگرند و نگاه ویژه تری به جامعه پزشکی دارند؛ همین مساله مسئولیت جامعه پزشکی کشور را دوچندان می کند؛ بنابراین لزوم دارد همه دست اندرکاران امر از مسئولین نظام در قوای مختلف و متولیان سیستم سلامت در وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی تا خود پزشکان، در حفظ و ارتقا تمامی امور و شئونی که به نحوی از انحاء در رابطه با امر پزشکی و طبابت است نهایت دقت و اهتمام را به خرج دهند تا خدایی ناکرده جایگاه رفیع پزشکان در کشور مخدوش نشود.
رئیس دستگاه قضا رازداری، مسئولیت پذیری، صرف وقت برای بیمار و حُسن برخورد با وی در کلام و رفتار را ازجمله مهم ترین شاخصه های اخلاقی یک پزشک دانست و اظهار داشت: در ارتقا جایگاه و شأن پزشکان در نزد اهالی اجتماع و مردم، نحوه برخورد اخلاق مدارانه با بیمار و خانواده او از جانب پزشک و کادر پزشکی و فرد منشی، بسیار حائز اهمیت می باشد.
سازمان نظام پزشکی تا حد امکان دعاوی خویش را از راه شوراهای حل اختلاف حل وفصل کند
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به جلسه برگزارشده میان اعضای سازمان نظام پزشکی و مسئولین مرکز توسعه حل اختلاف، به جامعه پزشکان و نهادهای متولی سیستم سلامت همچون سازمان نظام پزشکی سفارش کرد تا حد امکان اختلافات و دعاوی خویش را از راه شوراهای حل اختلاف و به شیوه صلح و سازش حل وفصل کنند.
رئیس دستگاه قضا به مقوله ارجاع شکایات پزشکی به صورت همزمان به سازمان نظام پزشکی و سازمان پزشکی قانونی و صدمه های ایجادشده بواسطه این امر هم اشاره نمود و از مسئولین امر خواست تا موارد ناظر بر این مورد را بررسی و احصاء کنند و اگر در یک مبحث مشخص از یک وجه خاص، لزوم اصلاح وجود دارد، اقدامات مقتضی صورت گیرد و در صورت ضرورت بخشنامه ای هم صادر شود.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با اعلان اینکه شعب ویژه رسیدگی به پرونده های پزشکی در مراجع قضایی دایر است، اظهار داشت: در این شعب از قضاتی بهره گرفته می شود که با مسائل پزشکی آشنایی دارند؛ البته سازمان نظام پزشکی می تواند در امر آموزش قضات پرونده های پزشکی به شیوه های مختلف در قبل و حین خدمت آنها، به دستگاه قضایی کمک نماید و ما هم از مشارکت آنها استقبال می نماییم.
رئیس قوه قضاییه درعین حال رسیدگی به آن دسته از پرونده های قضایی پزشکان که غیر در رابطه با حرفه و اقدام پزشکی آنهاست در شعبی ویژه را امری غیرضروری دانست.
رئیس عدلیه با اعلان اینکه قانون دستورات و تأکیدات مشخصی در ارتباط با رعایت حال پزشکان در امر صدور احکام حبس دارد، اظهار داشت: باید توجه داشت که بعضاً اتفاقاتی در امر پزشکی و از ناحیه پزشکان حادث می شود که سنگین و ثقیل هستند و محاکمه و صدور احکام حبس در برابر آنها اجتناب ناپذیر است که ضروریست جامعه پزشکی کشور و سازمان نظام پزشکی در پیش گیری از حادث شدن این اتفاقات، اقدامات مقتضی را ترتیب دهد و در منتهی به نتیجه شدن سریع پیگیری های ناظر بر این امور کمک رسان باشد.
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به وظایف قانونی عدلیه در احیا حقوق عامه و وظایف نهادهای مختلف در پایین آوردن هزینه های درمان بیماران به جامعه پزشکان و سازمان نظام پزشکی سفارش کرد که سازمان نظام پزشکی در جهت پشتیبانی از بیمار، دارای اختیارات قانونی مطلوبی است و این انتظار وجود دارد که سازمان مزبور از همه ظرفیت های قانونی خود برای ارتقا و اعتلای هر چه بیشتر امر پزشکی در کشور و پشتیبانی از بیمار و پایین آوردن هزینه درمان بهره گیرد.
قوه قضاییه، پناهگاه و ملجأ پزشکان و جامعه پزشکی کشور است
پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، «محمد رئیس زاده» رئیس سازمان نظام پزشکی طی سخنانی، قوه قضاییه را پناهگاه و ملجا پزشکان و جامعه پزشکی دانست و با اشاره به بالا رفتن انتظارات مردم از قوه قضاییه طی مدت اخیر، اظهار نمود: تحرک قابل توجه، افکار نو و ارتباطات بسیار خوبی که رئیس عدلیه طی مدت اخیر با آحاد جامعه و گروههای مختلف داشته است، این نوید را می دهد که در حوزه مسائل و مشکلات در ارتباط با جامعه پزشکی هم شاهد اتفاقات مثبتی باشیم.
وی ضمن قدردانی از دستگاه قضا به جهت اِعمال مجازات های جایگزین حبس، از آمادگی کامل سازمان نظام پزشکی برای عرضه آموزش های تخصصی به قضات ذی ربط در حوزه پرونده های پزشکی اطلاع داد.
رئیس زاده در ادامه، «هجمه ها به جامعه پزشکی در فضای عمومی و فضای رسانه ای» و همینطور «مداخلات غیر مجاز در حوزه سلامت» را از چالش های اساسی سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکی کشور عنوان نمود.
وی گفت سازمان نظام پزشکی انتظار دارد دستگاه قضایی، شکایت ها در مورد هجمه های بدون سند و مدرک به جامعه پزشکی را به صورت جدی مورد رسیدگی و بررسی قرار دهد.
رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به «مداخلات غیر مجاز در حوزه سلامت» هم اظهار داشت: در سال ۱۳۳۴ برای این مداخلات غیرمجاز، مجازات «حبس» تعیین شده بود، اما طبق قانونی که در سال ۱۳۷۹ به تصویب رسید، حداکثر مجازات برای این مداخلات، جزای نقدی ۱۰ میلیون تومانی تعیین شد که به هیچ وجه بازدارنده نمی باشد و حتما این قانون نیازمند اصلاح است.
وی با اعلان اینکه جامعه پزشکی کشور در طول هر ماه نزدیک به ۸۰ میلیون نفر خدمت به مردم عرضه می دهد، عنوان کرد: در سال ۹۹ میزان شکایات ثبت شده در سازمان پزشکی قانونی و سازمان نظام پزشکی نزدیک به ۱۴ هزار پرونده بود که ۳۰ درصد آنها منجر به کیفرخواست شد.
رئیس زاده در بخش دیگری از سخنان خود، پیشرفت های ۴۳ سال قبل در حوزه های «رشد شاخصهای بهداشتی»، «کسب علم پزشکی»، «آموزش نیروهای توانمند تخصصی و فوق تخصصی» و همینطور «کسب تکنیک های پیچیده درمانی» را غیرقابل انکار دانست و اظهار داشت: ما امروز برای پیچیده ترین درمان های رایج در دنیا هم نیازی به خارج از کشور نداریم.
رئیس سازمان نظام پزشکی با اعلان اینکه در اوایل انقلاب حدود ۱۳ هزار پزشک داشتیم و امروز این رقم به نزدیک ۱۶۰ هزار پزشک رسیده است، اظهار داشت: شاخص پزشک به جمعیت در کشور ما، ۵ و نیم برابر نسبت به پیش از انقلاب رشد داشته است.
رئیس زاده ضمن ناعادلانه خواندن توزیع جامعه پزشکی در کشور اظهار نمود: باید در اسرع وقت راهکارهای حل و فصل این مشکل و مساله را تعریف نماییم.
رئیس سازمان نظام پزشکی همینطور «تحقق ارزش های عالیه اسلام در امور پزشکی»، «پیشبرد و اصلاح امور پزشکی»، «ارتقاء سطح دانش پزشکی»، «حمایت از حقوق بیماران»، «حمایت از حقوق صنفی شاغلان حرف پزشکی» و «تنظیم روابط شاغلان حرف پزشکی با نهادهای دیگر» را همچون اهداف این سازمان دانست و اظهار داشت: جامعه پزشکی طی ۲ سال قبل و در دوران شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور، بیشتر از ۲۰۰ شهید سلامت را تقدیم کرده است.
«منصور جعفری نمین» رئیس شورای عالی نظام پزشکی هم طی سخنانی در این جلسه اظهار داشت: نتایج اقدامات عملی ارزشمندی که حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در مدت اخیر مسئولیت خود در قوه قضاییه انجام داده است، در جامعه حس می شود و ملموس است.
رئیس شورای عالی نظام پزشکی در ادامه پیشنهاد اختصاص شعبه ویژه دادگاه و بازرسی جرایم پزشکی در هر شهرستان را بیان کرد و خواهان به کارگیری قضات مجرب و آگاه در این شعب شد.
جعفری نمین همینطور با اشاره به ارسال همزمان برخی پرونده ها به سازمان پزشکی قانونی و سازمان نظام پزشکی که گاهی منتج به صدور آرا متناقض می شود، خواهان آن شد که دستگاه قضا با تنظیم و ابلاغ بخشنامه ای، فرآیندی را طرح ریزی کند تا این قبیل پرونده ها صرفا به نظام پزشکی ارجاع شوند؛ چون که پزشکی قانونی دارای یک نماینده در سازمان نظام پزشکی است و می تواند از این طریق نظر خویش را در مورد پرونده اعلام نماید.
آغاز همکاریهای سازمان پزشکی قانونی با سازمان نظام پزشکی در حوزه سقط جنین جنایی
«عباس مسجدی» رئیس سازمان پزشکی قانونی هم در این جلسه ابراز امیدواری کرد که سازمان نظام پزشکی بتواند با حمایت و همراهی تنگاتنگ دولت، مجلس و قوه قضاییه، در عرضه خدمات خود توفیق بیشتری داشته باشد.
مسجدی اضافه کرد: رئیس دستگاه قضا در جلسات مختلف بارها بر این مورد تاکید داشته است که قوه قضاییه در شرایط فعلی علاوه بر حمایت های سازمانی از جامعه پزشکی، باید حمایت های شخصی از این جامعه را هم در دستور کار خود داشته باشد.
وی همینطور از آغاز همکاریهای سازمان پزشکی قانونی با سازمان نظام پزشکی در خیلی از حوزه های چالش برانگیز همچون «سقط جنین جنایی»، «قصور پزشکی» و «پزشک نماها» اطلاع داد.


منبع:

1400/12/01
12:29:33
5.0 / 5
791
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد