حقوق و قضا
رئیس قوه قضائیه در جمع مقامات قضایی اصفهان؛

مجازات جایگزین حبس مورد توجه مسؤلان قضایی باشد

مجازات جایگزین حبس مورد توجه مسؤلان قضایی باشد

رئیس قوه قضاییه در جمع مقامات قضایی استان اصفهان اظهار داشت: مسؤلان قضایی با استفاده از ظرفیت های قانونی مانند مجازات جایگزین حبس به افراد کمک کنند که زودتر از زندان بیرون بروند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در جلسه مشترک شورای قضایی و مدیران قضایی استان اصفهان ضمن تبریک فرارسیدن چهل و سومین بهار پیروزی انقلاب، با اشاره به اینکه وقتی صحبت از عدالت در جامعه به میان می آید لاجرم نام قوه قضاییه در ذهن آحاد مردم متبادر می شود، عنوان کرد: برای برگزاری عدالت و از بین بردن فساد در جامعه دستگاه ها و نهادهای زیادی مسئولیت دارند و در این میان اگر قوه قضاییه به درستی به وظایف خود عمل کند می تواند جلوی خیلی از کژی ها را بگیرد و امید به آینده را در دل مردم افزایش دهد.
وی نیروی انسانی را سرمایه اصلی دستگاه قضا دانست و اضافه کرد: درصورتیکه در جنبه های مختلف به این سرمایه توجه نشود، در انجام خیلی از امور توفیق حاصل نخواهد شد و در این راستا، صیانت، ارتقا و آموزش نیروی انسانی در دستگاه قضایی امری ضروری و اولویت دار است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ضمن اشاره به بازدید خود از دادگستری و دادسرای اصفهان، گریزی به مبحث کمبود تجهیزات، امکانات و فضای اداری مناسب در این مرکز و مرجع قضایی زد و در این حوزه اظهار داشت: طی بازدید خود مشاهده کردم که به علت کمبود فضای اداری شعب، در یک اتاق متوسط پارتیشن گذاشته شده و اصطلاحاً اتاق به دو بخش تقسیم شده بود و فضای عبور و مرور بسیار کمی برای کارکنان و ارباب رجوع انهم در کنار پرونده ها وجود داشت که این امر اساسا در کیفیت خدمت رسانی مطلوب به مردم تأثیرگذار است.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه در بازدید امروز از دادگستری و دادسرای اصفهان، به علت ازدحام جمعیت تنها توانست از چند شعبه بازدید کند، اظهار داشت: در جریان این بازدید به مدت یک ساعت و نیم در محوطه ای که مردم می خواستند با ما دیدار کنند حاضر شدم و ضمن استماع خواسته ها و مطالبات آنها، دستوراتی را صادر کردم.
رئیس عدلیه همینطور ضمن سفارش به مسؤلان قضایی و سایر مقامات و مسؤلان شهری و استان اصفهان برای بازدید از مراکز و مراجع قضایی، بر این نکته تصریح کرد که این بازدیدها و رفت وآمدها و مشاهده کمبودها و کاستی ها از نزدیک، در حل و فصل خیلی از مشکلات مؤثر خواهد بود.
ضرر قرار بازداشت موقت صادر کردن بیشتر از نفع آن است
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه تا آنجایی که لزوم ندارد، نباید قرار بازداشت موقت یا قرار منجر به بازداشت صادر شود، بر لزوم تناسب قرار و مجازات از جهات مختلف تصریح کرد.
وی در همین رابطه اظهار داشت: در مواردی که بازداشت نکردن فرد متهم ضرری ندارد و بیم فرار یا تبانی او نمی رود یا هنگامی که تحقیقات کم است و برای تکمیل تحقیقات و جمع آوری اطلاعات می خواهند فرد را بازداشت کنند، نباید قرار بازداشت موقت صادر شود چون که ضرر این کار اساسا بیشتر از نفع آن است.
رئیس قوه قضاییه افزود: در صورتیکه بازداشت موقت فردی اجرا شد و پس از مدتی امکان آزاد کردن او وجود داشته باشد، وی باید فوراً آزاد شود و در این گونه مواقع نباید منتظر ماند که حتما زمان بازداشت موقت به پایان برسد و سپس فرد بازداشتی را آزاد کرد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای به مسؤلان قضایی استان اصفهان تصریح کرد که حدالامکان شرایطی را فراهم نمایند که پیش از بازداشت، فرد مورد نظر بتواند وثیقه اش را تأمین کند یا آنکه مبحث را به وکیلش اطلاع دهد؛ رئیس عدلیه در همین باب اظهار داشت: گاهی یک شب بازداشت هم برای خانواده ها بسیار مهم می باشد و ما باید خودمان را جای مردم بگذاریم؛ یک شب بازداشت هم می تواند خیلی از کارهای مهم افراد و خانواده ها را مختل کند؛ گاهی اوقات یک شب زندان رفتن و در بازداشت ماندن، زندگی آدم ها را زیر و رو می کند.
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: اقدامات در ارتباط با جمع آوری اسناد و مدارک و استعلامات، حتما باید پیش از بازداشت فرد صورت گیرد و نباید پس از اجرای قرار بازداشت، تازه به سراغ جمع آوری اسناد و مدارک رفت.
رئیس عدلیه ضمن سفارش به مقامات قضایی استان اصفهان برای بازدید از زندان های این استان، به منافع بی شمار نهفته در این بازدیدها اشاره نمود و اظهار داشت: بعنوان مثال در بازدیدی که امروز از زندان اصفهان داشتم، موردی را دیدم که این امکان وجود داشت تا به این فرد کمک گردد زودتر از زندان رهایی پیدا کند؛ مسؤلان و مقامات قضایی امروز می توانند با استفاده از ظرفیت های قانونی مثل مجازات جایگزین حبس به امثال این فرد کمک کنند که زودتر از زندان بیرون بروند.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای عنوان کرد: در نگاه امام خمینی (ره) به غیر از پروردگار متعال، همه چیز کوچک بود و همین مبحث سبب شد که امام راحل دل های همگان را تسخیر کند.
رئیس دستگاه قضا ضمن اشاره به تفاوت های ملموس و عینی گام اول و دوم انقلاب اظهار نمود: جمهوری اسلامی ایران در گام دوم انقلاب از حیث توانمندی های علمی، اقتدار نظامی و قدرت نفوذ کلام در منطقه و جهان، شرایطی به مراتب بهتر از گام نخست انقلاب دارد.

1400/11/23
12:18:14
5.0 / 5
760
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد