حقوق و قضا

بازدید رئیس کل دادگستری استان تهران از دادگاه انقلاب

بازدید رئیس کل دادگستری استان تهران از دادگاه انقلاب

به گزارش حقوق و قضا رئیس کل دادگستری استان تهران با حضور در جمع قضات دادگاه انقلاب با اشاره به اینکه قاضی باید به نحوی عمل کند که «عدل» و «انصاف» در کنار یکدیگر قرار گیرد، اظهار داشت: دادنامه، هویت و شناسنامه قاضی است و قاضی بر مبنای آن سنجیده می شود.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی و رسانه دادگستری تهران، علی القاصی مهر رییس کل دادگستری استان تهران ضمن بازدید از بخش های مختلف دادسرا و دادگاه های انقلاب اسلامی استان تهران در جریان مهم ترین مسائل و مشکلات موجود در این دادگاه قرار گرفت.
القاصی مهر بعد از بازدید از بخش های مختلف دادگاه های انقلاب اسلامی تهران ضمن حضور در جمع قضات و کارکنان اداری از زحمات و کوشش های شبانه روزی سرپرست دادگاه انقلاب اسلامی، قضات و کارکنان قضایی و اداری این مجموعه قدردانی نمود و با اشاره به در پیش بودن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر اظهار داشت: تاریخ انقلاب اسلامی ایران، تاریخ پرفراز و نشیبی است و اقدام های مقتدرانه دادگاه انقلاب اسلامی و حمایت های مدبرانه و دور اندیشی حضرت امام خمینی (ره) سبب تثبیت نظام اسلامی در ایران شد پس مجموعه دادگاه های انقلاب خاصیت ها و اهمیت خاصی دارد که آنرا از دیگر بخش ها و واحدهای قضایی متمایز می کند.
رییس کل دادگستری استان تهران با تشریح اساس تشکیل دادگاه انقلاب اظهار داشت: مبنای ایجاد دادگاه انقلاب، فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره) بود و فلسفه وجودی و ماموریت این دادگاه ها بصورت یک دادگاه اختصاصی در نظام دادرسی جمهوری اسلامی ایران به لحاظ جایگاهی که در قوانین دارد، بسیار مهم و قابل توجه است.
القاصی مهر با اعلان اینکه دادگاه های انقلاب وظیفه مهمی در رسیدگی به قسمتی از جرایم، مسائل و موضوعات کشور را برعهده دارد اظهار داشت: ماموریت هایی که قانون گذار بطور خاص و ویژه برای این مجموعه پیش بیینی کرده بسیار مهمست و همین موضوعات و مسائل مهم این مجموعه را از دیگر بخش های قضایی متفاوت و متمایز کرده است.
رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش مهم و ویژه دادگاه انقلاب در خنثی سازی توطئه های دشمن مقابل امنیت کشور عنوان کرد: وظیفه دادگاه انقلاب در حوزه برخورد با اقدامات و جرایمی که از طرف گروهک های تروریستی، جریان ضدانقلاب و نفاق مقابل نظام مقدس جمهوری اسلامی و بمنظور مقابله با نظام و امنیت عمومی جامعه رخ می دهد بسیار ویژه و قابل توجه است که این جرایم در این دادگاه مورد رسیدگی قرار می گیرد.
القاصی مهر عنوان کرد: قضات شریفی که در این مجموعه قلم زدند و در زمینه برخورد با جرایم، ناهنجاری ها و اقدامات ضدامنیتی مقابل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران میدان داری کردند، هم از بُعد علمی، هم اجتماعی و هم مردمی از شخصیت های ممتاز و باارزش نظام جمهوری اسلامی بوده و هستند که در سنگر قضاوت خدمت کرده و می کنند.
رییس کل دادگستری استان تهران قضات ساعی دادگاه انقلاب را نیروهایی انقلابی و حزب اللهی دانست که دل در گرو نظام داشته و دارند و در دفاع و صیانت از دین، آموزه های دینی و نظام مقدس جمهوری اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکرده اند.
القاصی مهر اظهار نمود: تعدادی از این قضات شریف که بعنوان پیشکسوت و الگو محسوب می شوند، به درجه رفیع شهادت نائل شدند. شهیدان بزرگواری همچون قدوسی، لاجوردی، مقدس و... از این دست عزیزان هستند که چراغ راهی برای همه قضات هستند.
رییس کل دادگستری استان تهران با گرامی داشت یاد و خاطره حجت الاسلام والمسلمین زرگر اظهار داشت: ایشان همیشه در خط مقدم مقابله با ناامنی ها و ضدانقلاب پیشگام بودند و تا روزهای پایانی زندگی، شاهد روحیه انقلابی ایشان بوده ایم.
وی اظهار داشت: این شخصیت ارجمند از دهه ۶۰ و اوایل انقلاب در میدان دفاع از انقلاب، ارزش ها و آرمان های حضرت امام خمینی (ره) و منویات مقام معظم رهبری جانانه و کاملا با حرارت و حساسیت ویژه در خط مقدم کوشش کرد و نام ایشان در تاریخ دستگاه عدلیه ماندگار شد.
القاصی مهر اظهار داشت: کسانی که در این مجموعه فعالیت می نمایند جز برای ادای تکلیف و دفاع از آرمان ها، آموزه های دین اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی انگیزه دیگری ندارند.
رییس کل دادگستری استان تهران یکی از شاخصه های دادگاه انقلاب را خدمت بزرگان و پیشکسوتان نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهت دفاع و صیانت از نظام مقدس جمهوری اسلامی در این سنگر دانست و خطاب به قضات دادگاه انقلاب اذعان کرد: هم اکنون صیانت و دفاع از امنیت جامعه، ارزش های نظام و انقلاب اسلامی با قلم شما صورت می گیرد و پس همین موضوع اهمیت کار شما را دوچندان می کند.
القاصی مهر در ادامه بر لزوم ایستادگی «قاطع» و «همه جانبه» قضات دادگاه انقلاب بر دفاع از ارزش ها و آرمان های انقلاب اسلامی اصرار کرد و اظهار داشت: دشمن همیشه به دنبال راه نفوذی می گردد که بتواند بر آراء و تصمیمات قضایی قضات دادگاه انقلاب اثر بگذارد؛ پس اگر راه نفوذی پیدا کند، اساسا برای اعمال دشمنی خود دریغ نخواهد کرد؛ بدین سبب نوع مواضع، تصمیم گیری و برخوردهای قضات دادگاه انقلاب در رسیدگی های عادلانه قضایی، صدور آراء و احکام متقن و قاطع در راندن دشمن از مواضع شومی که نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی دارد، موثر است.
رییس کل دادگستری استان تهران افزود: ممکنست رسیدگی ها و صدور آراء قضایی برای ما قضات یک رویه معمول و عادی باشد، اما باید توجه داشت، رایی که گاهی ازطریق یک قاضی دادگاه انقلاب صادر می شود توسط دشمن و ضدانقلاب مورد ارزیابی قرار می گیرد؛ پس دادگاه انقلاب، سنگر دفاع از نظام و انقلاب اسلامی است که وظیفه صیانت از خون شهدا و ایثارگری های ایثارگران را بر عهده دارد و این رسالت بسیار مهمی است که همه ما در این مجموعه بر عهده داریم.
وی با تاکید بر وجود تمایز در نگاه و دیدگاه قضات دادگاه انقلاب اظهار نمود: زمانی که می خواهیم با دشمنان قسم خورده نظام برخورد نماییم، طبیعی است که دشمن از هیچ اقدامی مقابل ما دریغ نمی کند و دست به هر کاری شامل ترور، تخریب و تهدید می زند؛ پس در این میدان و عرصه جهاد، وجه تکلیفی که در بخش دستگاه قضایی بر عهده ما قرار داده شده بسیار مهمست.
القاصی مهر فعالیت در مجموعه دادگاه انقلاب را معامله با خدا و قدم نهادن در راه شهدایی همچون شهید سلیمانی دانست و اظهار داشت: حقیقتا افرادی که در دادگاه انقلاب فعالیت می نمایند در خط مقدم پاسداشت و صیانت از خون شهدای عزیز هستند. قضاتی که در اینجا خدمت می کنند به مفهوم واقعی جان فشانی می کنند و مسئولان قضایی نیز باید قدردان زحمات و کوشش های آنها باشند.
رییس کل دادگستری استان تهران، قضات دادسرا و دادگاه انقلاب را سرمایه های نظام جمهوری اسلامی دانست و بیان کرد: لازم است که حتما از شان و خدماتی که توسط این قضات شریف ارائه می شود، صیانت و حمایت شود. من نیز بعنوان کسی که مسئولیت مدیریت استان را بر عهده دارم از تک تک عزیزان در این راه و در این خط مقدم خدمت به نظام و انقلاب حمایت و دفاع خواهم کرد.
القاصی مهر با تاکید بر لزوم اهتمام و توجه بیشتر در رسیدگی های قضایی به پرونده های مطروحه در دادگاه انقلاب اظهار داشت: بیشتر پرونده های دادگاه انقلاب پرونده هایی هستند که شاکی خصوصی ندارد؛ پس ما از دو جهت مسئولیت داریم، اول این که قاضی چه در دادسرا و چه در دادگاه باید در کمال «بی طرفی» موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد و از جانب دیگر مراقب و مواظب باشد که تصمیمات بر مدار «عدل» و «انصاف» صورت گیرد تا حقی از کسی ضایع نشود؛ چونکه اگر در عدلیه نظام مقدس جمهوری اسلامی تناسب و تعادل در صدور آراء قضایی رعایت نشود، ما در قبال آن فرد مسئولیم.
رییس کل دادگستری استان تهران اشاره کرد: گاهی اوقات تصمیمات قضایی ممکنست عادلانه باشد، اما منصفانه نباشد و یا منصفانه باشد، اما عادلانه نباشد؛ پس قاضی باید به نحوی عمل کند که «عدل» و «انصاف» در کنار یکدیگر قرار گیرد.
القاصی مهر در ادامه بر لزوم رعایت تناسب بین مجازات و نوع جرم در دستگاه قضایی توسط قضات اصرار کرد و اظهار داشت: مجازاتی که تعیین می نماییم باید از طرف جامعه مورد پذیرش قرار گیرد و نباید در تصمیم گیری های قضایی گرفتار افراط و تفریط شویم.
رییس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه احکامی که از طرف عدلیه صادر می شود به نام نظام جمهوری اسلامی، حکومت اسلامی و حتی دین گذاشته می شود، اظهار نمود: تناسب میان جرم و مجازات و تعیین مسئولیت برمبنای انصاف و عدالت همچون مطالبی است که باید مورد پذیرش عقلا، خواص و عوام باشد و این مهم ترین وظیفه دینی، انسانی و قانونی همه ما در مجموعه دستگاه قضا است.
القاصی مهر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: آمارهای مربوط به دادگاه انقلاب از حیث میانگین وارده و مختومه به نسبت دیگر مجتمع های قضایی نه فقط بیشتر نیست بلکه کمتر هم هست و مانده شعب نیز قابل دفاع است.
رییس کل دادگستری استان تهران با اعلان اینکه اغلب شعب دادگاه انقلاب کمتر از ۲۰۰ فقره پرونده مانده دارند و این در حالیست که تعدادی از پرونده ها به اقتضاء، نیاز به بررسی و زمان بیشتری دارد، اظهار داشت: امید داریم تا پرونده های موجود نیز ظرف چند ماه آتی تعیین تکلیف شوند.
رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به تعیین تشریفات خاص برای هر حکم بمنظور استفاده از تاسیسات ارفاقی از طرف قانون گذار اذعان کرد: درباب اعطاء آزادی مشروط به محکومان، حتما باید موضوع به تایید دادستان برسد و صلاحیت فرد محرز شود و باید اطمینان حاصل شود که شخص باردیگر مرتکب جرم نمی گردد.
القاصی مهر با اعلان اینکه عفو مقام معظم رهبری در مناسبت ها برمبنای آموزه های دینی و نظام ولایی ما است، اظهار نمود: فردی که استحقاق لازم را دارد باید آزادی مشروط به او تعلق گیرد و در استفاده از پابند الکترونیک نیز استحقاق فرد باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
رییس کل دادگستری استان تهران در ادامه با اعلان اینکه پرونده های مطرح در دادگاه انقلاب حاصل کارکرد دستگاه های امنیتی و حفاظتی است، اظهار داشت: سیستم امنیتی و اطلاعاتی کشور برمبنای قانون دارای ماموریت هایی است و ما نمی توانیم نسبت به اقدامات و گزارشات واصله از این دستگاهها و نهادها بی توجه باشیم و این امر با استقلال قاضی منافاتی ندارد و در عین حال قاضی دادگاه در مقام صدور حکم و تصمیم گیری جز به خدا و قانون به چیز دیگری توجه نکند و مستقلا و عادلانه تصمیم گیری کرد.
القاصی مهر در آخر با اعلان اینکه باید به شکلی عمل نماییم که خروجی پرونده منطبق بر قانون و از استواری کافی برخوردار باشد، عنوان کرد: دادنامه، هویت و شناسنامه قاضی است و قاضی برمبنای آن سنجیده می شود؛ پس تصمیم قاضی باید مطابق دستور قانون گذار و مورد رضای خدا باشد.
در آخر بازدید رییس کل دادگستری و در نشست با قضات دادگاه انقلاب سید محمد تقوی سرپرست دادگاه انقلاب اسلامی تهران گزارشی از اقدام های صورت گرفته ارائه کرد.
همین طور قضات و کارکنان دادگاه انقلاب نیز به بیان برخی مشکلات و نظرات خود پرداختند.
منبع:

1400/11/06
20:57:16
5.0 / 5
1005
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد