حقوق و قضا
ورود مدعی العموم از خوزستان تا كردستان؛

جولان زنجیره ای ها در جاده ها

جولان زنجیره ای ها در جاده ها

حقوق و قضا: دی ماه حادثه ها روایت تصادفاتی است که در میان قربانیان آنها می توان افراد مختلفی را دید، از کارگرانی که به محل کار نرسیدند تا خانواده هایی که در غم از دست دادن پدر و مادر و فرزند داغدار شدند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: این روزها جاده های مختلف کشورمان از خوزستان و کرمان گرفته تا کردستان و تهران میزبان حوادث مختلفی است که تعداد آنها از یک سو و قربانیان و مصدومان از طرف دیگر زنگ هشدار را به صدا درآورده است.
در طول دی ماه بارها تصادفات زنجیره ای سر تیتر خبرها شده و حتی برخی شهرها را به عزای عمومی کشانده است؛ اما چرا تا حالا متولیان امر پاسخی قانع کننده در مورد تکرار این حوادث نداده اند؟
بزرگ ترین و به صورتی پر تلفات ترین حوادث جاده ای طی این مدت در خوزستان به وقوع پیوسته است بطوریکه طی همین دی ماه تصادف زنجیره ای ۵۰ خودرو و کشته شدن ۵ نفر و همین طور سانحه تصادف کارگران با ۱۰ کشته در رسانه ها بیشتر موردتوجه قرار گرفت.
جاده های مرگ در خوزستان زیاد است، هفته گذشته شاهد یکی از تلخ ترین حوادث جاده ای کشور در جاده قدیم اهواز به خرمشهر بودیم که مدت هاست با عنوان «جاده مرگ» در فهرست پیگیری ها و رسیدگی ها قرار دارد اما هنوز پس از تشکیل جلسات و امضای تفاهم نامه ها به همان شکل گذشته باقی مانده است.

جاده ای پرتردد که خیلی از شرکت های صنعتی و تولیدی شرکت نفت و همین طور توسعه نیشکر، کاروان های زیارتی راهیان نور در آن تردد می کنند؛ جاده ای که باوجوداینکه یک مسیر اصلی و مهم تلقی می شود اما همچنان از مشکل عرض کم (مشکل اساسی خیلی از جاده های پرتردد استان خوزستان) رنج می برد و بارها تعداد زیادی از هم وطنانمان را به کام مرگ کشانده است.
حوادث جاده ای جای کرونا را گرفت!
خوزستان استانی ترانزیتی است که تردد کامیون های تجاری بسیاری (وارداتی و صادراتی) در آن انجام می شود؛ عبور کامیون ها از جاده های شهری و روستایی موجب فرسوده تر شدن آسفالت جاده ها می شود و زیرساخت های ضعیف فعلی درنهایت جوابگوی این دفعه ترافیکی عظیم نخواهند بود.
با این تفاسیر ضعف زیرساخت های جاده ای یکی از متهمان اصلی درزمینهٔ تصادفات اخیر است و بنظر می رسد دستگاه های مختلف قضایی و بازرسی باید به ترک فعل ها و قصورها دراین زمینه ورود کنند.
همچنین در تصادف دیگر روز گذشته در خوزستان انگشت تقصیر به سمت خطای انسانی و مه گرفتگی جاده گرفته شد اما بنظر می رسد قصور متولیان درزمینهٔ عدم مسدود کردن محور باید موردبررسی قرار گیرد؛ مشابه این حادثه را چند روز قبل تر نیز در خوزستان داشتیم که بازهم علت آن «مه گرفتگی» اعلام شد!
در استان کردستان نیز انفجار تانکر سوخت و کشته شدن سه نفر پای مدعی العموم را به میان کشید و در جیرفت نیز تصادف زنجیره ای ۷ قربانی گرفت.
با این تفاسیر بنظر می رسد زمان آن رسیده دستگاه های مرتبط پاسخگویی جدی تری در مورد حوادث رخ داده طی روزهای اخیر داشته باشند، تصادف هایی که بیشتر از کرونا در بعضی استانها جان گرفت! باید منتظر ماند و دید ورود مدعی العموم و نهادهای مرتبط مانند سازمان بازرسی دراین زمینه چه نتیجه ای به دنبال خواهد داشت.
حوادث جاده ای مهم دی ماه
۲۰ دی ۱۴۰۰؛ ۵ فوتی و ۴۱ مصدوم در تصادف زنجیره ای خوزستان

عارف اصل شرهانی مسئول روابط عمومی فوریت های پزشکی خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: بیش از ۵۰ خودرو در این سانحه رانندگی دلخراش با هم برخورد کرده اند. وی ادامه داد: متأسفانه پنج نفر جان خودرا از دست داده و ۴۱ نفر هم مصدوم شده اند.
مسئول روابط عمومی فوریت های پزشکی خوزستان اشاره کرد: خبرها حاکی از آتش سوزی شدید و مجروحیت سرنشینان خودرو است.
اصل شرهانی با اشاره به این که مصدومان پنج زن و ۳۶ نفر مرد بوده اند، تصریح کرد: از بین متوفیان نیز یک نفر زن و چهار نفر مرد بودند.
وی عنوان کرد: تا ظهر روز دوشنبه ۱۰ نفر از مصدومان از بیمارستان ترخیص شده اند.
سرهنگ رضا دولتشاهی رییس پلیس راه استان خوزستان هم در توضیح جزییات تصادف زنجیره ای در خوزستان اظهار نمود: در یک لاین ۹ خودرو با هم برخورد کرده اند و در لاین مقابل، در فاصله حدود ۲۰۰ متری، حدود ۵۰ خودرو تصادف کرده و سه خودرو آتش گرفته اند.
وی اضافه کرد: سه سرنشین یک خودرو سواری و یکی از سرنشینان خودروی دیگر جان باخته اند. سرهنگ دولتشاهی بیان کرد: اغلب محورهای خوزستان در ایام اخیر مه آلود هستند و شاهد چند حادثه بوده ایم.
رئیس پلیس راه استان خوزستان اظهار داشت: برمبنای بررسی های اولیه، رعایت نکردن سرعت مطمئنه در وضعیت مه آلود، عامل وقوع حادثه امروز بوده است، اما علت دقیق، پس از بررسی های کامل اعلام می شود.

سرهنگ عین الله جهانی معاون اجتماعی پلیس راهور هم در گفت وگویی با شبکه خبر اعلام نمود آنچه در گزارش های اولیه به دست آمده است در این محور «مه» شدید حاکم بوده و دید رانندگان به حداقل رسیده است؛ رانندگان بجای این که در چنین شرایطی از سرعت خود بکاهند همچنان با سرعت در وضعیت عادی به مسیر خود ادامه داده اند و بنا بر این چند خودرو به هم برخورد کرده اند و این تصادف را رقم زده اند.
وی افزود: در ماده های ۱۲۹ و ۱۳۰ قانون راهنمایی و رانندگی ذکرشده است که اگر رانندگان در یک مسیر حرکت می کنند و دیدشان به حداقل رسید باید فاصله بیش از ۵۰ متر را رعایت نمایند و حتما سرعتشان را کاهش دهند یا اصلاً در یک جای امن توقف کنند تا شرایط به حالت طبیعی برگردد.
معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا اشاره کرد: متأسفانه بامداد امروز رانندگان با همان سرعت قبل به مسیر خود ادامه دادند و سبب به وجود آمدن این تصادف شده و خودشان را گرفتار کردند.
جهانی افزود: اگر «مه» تمام جاده را بگیرد به طور معمول پلیس و راهداری جاده را مسدود می کنند اما وقتی «مه» بصورت مقطعی و تکه تکه است خود رانندگان باید موارد ایمنی و بخشنامه ای را رعایت نمایند.
به گفته وی در این جاده شرایط به شکلی نبوده است که پلیس بخواهد ورود و جاده را مسدود کند.
معاون اجتماعی پلیس راهور در پاسخ به سؤالی در خصوص این که آیا در جاده در ایام اخیر تصادفات مشابه داشته ایم، اظهار داشت: بله در ایام اخیر هم موارد مشابهی داشته ایم.
جهانی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص این که پس چرا باوجوداینکه در این جاده در ایام اخیر تصادف رخ داده است باز پلیس ورود نکرده و جاده را ایمن سازی نکرده است، اظهار داشت: مقامات استانی اطلاعیه و هشدارهایی در خصوص مه آلود بودن جاده در ایام اخیر منتشر نموده بودند.۲۰ دی ۱۴۰۰؛ تصادف زنجیره ای در جنوب کرمان ۸ مصدوم بجای گذاشت

رئیس اورژانس جیرفت با اشاره به بروز تصادف زنجیره ای در چاه مرید اظهار داشت: در این سانحه ۸ نفر مصدوم شدند.
ابراهیم محمدی در گزارش حقوق و قضا به نقل از مهر از بروز تصادف بین سه خودرو در جاده کهنوج و منطقه چاه مرید آگاهی داد و اظهار داشت: این سانحه بامداد ساعت ۶ روی داد و سه دستگاه خودروی پژو، پراید و سمند با یکدیگر برخورد کردند.
وی افزود: بلافاصله چهار دستگاه آمبولانس از بهادرآباد، چاه حاجی، پایگاه هلال احمر به منطقه اعزام شدند.
وی اظهار داشت: ۷ نفر مصدومان بعد از تریاژ در محل حادثه به بیمارستان منتقل شدند و یک نفر نیز در محل حادثه درمان شد.
۱۸ دی ۱۴۰۰؛ تصادف زنجیره ای در محور سرفاریاب-دهدشت ۸مصدوم برجا گذاشت

جهانبخش وحدت نژاد اضافه کرد: در ساعت ۱۸ و ۵۲ دقیقه شب این خبر به دیسپچ (مرکز پیام) اورژانس ۱۱۵ کهگیلویه اعلام گردید.
وی بیان کرد: بلافاصله پایگاه اورژانس ۱۱۵ شهری ۳ دهدشت به محل حادثه که در محور سرفاریاب _دهدشت و در ورودی شهر دهدشت بود اعزام شدند.
رئیس اورژانس ۱۱۵ استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه اضافه کرد: نخستین آمبولانس پس از ۴ دقیقه بر بالین بیمار رسیدند و پس از انجام اقدامات درمانی ۳ نفر از مصدومان را به طور سرپایی مداوا و ۵ نفر از مصدومین را به وسیله آمبولانس های اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت منتقل کردند.
وحدت نژاد اضافه کرد: وضعیت مصدومان پایدار و مطلوب است.
وی همین طور از برخورد شدید تریلر و کامیون در کمربندی گچساران آگاهی داد و اظهار داشت: این حادثه ۵ مصدوم داشت که به مراکز درمانی منتقل شدند.
۱۸ دی ۱۴۰۰؛ تصادف زنجیره ای ۲۸ خودرو در محور اهواز - رامهرمز

مدیر روابط عمومی اورژانس خوزستان از وقوع تصادف زنجیره ای ۲۸ خودروی سواری در محور اهواز - رامهرمز آگاهی داد.
عارف اصل شرهانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: این تصادف زنجیره ای در ساعت ۷ و ۱۷ دقیقه در ۱۰ کیلومتری پلیس راه اهواز-رامهرمز، روبروی منطقه کریت کمپ رخ داد و ۲۸ خودروی سواری بصورت رنجیره ای با هم تصادف کردند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه این تصادف تنها یک مصدوم داشت که به بیمارستان منتقل شد و برخی افراد گرفتار جراحت های جزئی شدند که نیازی به انتقال به بیمارستان نداشتند.
۱۸ دی ۱۴۰۰؛ حادثه تانکر سوخت در حسین آباد سه کشته و ۶ مجروح برجا گذاشت

محمد فلاحی مدیر کل مدیریت بحران استانداری کردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در ساعات اولیه شامگاه شنبه یک دستگاه تانکر حامل سوخت مازوت در حسین آباد سنندج واژگون و آتش گرفت. وی ادامه داد: این حادثه ناگوار منجر به جان باختن سه تن شد و شش نفر نیز گرفتار مصدومیت شدند همین طور به ۲۵ منزل مسکونی نیز خسارت وارد شده است.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری کردستان اعلام نمود: بنا بر اظهارات پلیس راه، تخطی از سرعت مطمئنه و بی احتیاطی راننده تانکر سوخت علت حادثه حسین آباد سنندج بوده است.
فلاحی اضافه کرد: کارشناسان وقوع این حادثه را بی احتیاطی راننده تانکر حامل سوخت به دلیل عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه اعلام نمودند که راننده تانکر به دلیل شدت وقوع سانحه فوت کرد.
وی اشاره کرد: متأسفانه در این حادثه یک زوج جوان نیز که از ساکنان منازل آتش گرفته مسیر این حادثه بودند جان خودرا از دست دادند و شش نفر از ساکنان منازل مسیر حادثه نیز مصدوم شدند.
عیسی هواسی بازرس کل استان کردستان اظهار نمود: بعد از واژگونی دستگاه تانکر حامل سوخت نفتا که شب ۱۸ دی ماه جاری در منطقه حسین آباد سنندج منجر به فوت سه نفر، زخمی شدن ۶ نفر و تخریب خیلی از خانه ها شد، سازمان بازرسی به این مساله ورود کرد.
وی اضافه کرد: از همان ساعت اولیه وقوع این حادثه، نسبت به پیگیری این مساله و مکلف کردن دستگاه های ذیربط جهت انجام وظیفه و بررسی جوانب اتفاق، اقدام کردیم.
بازرس کل استان کردستان گفت: همین طور بصورت میدانی همراه باکارشناسان بازرسی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان و فرمانده پلیس راه از محل حادثه بازدید و وضعیت را بررسی کردیم.
وی با اشاره به تشکیل جلسه مدیریت بحران با حضور معاون امور عمرانی استانداری و مدیران دستگاه های اجرائی استان در محل بخشداری حسین آباد اضافه کرد: این سازمان برمبنای وظایف ذاتی و قانونی خود از شروع شروع حادثه نسبت به پیگیری موضوع، نحوه ایجاد حادثه، مدیریت بحران و نحوه امداد رسانی ورود کرده است.
بازرس کل استان کردستان اشاره کرد: یکی از مسائلی که درحال پیگیری آن هستیم نحوه رعایت بخشنامه اجرائی حمل و نقل جاده ای مواد خطرناکست چونکه رعایت این بخشنامه یک موضوع کشوری و استانی است.
هواسی اشاره کرد: بدون شک در جلسه ای با حضور استاندار کردستان، موارد عدم رعایت آنرا پیگیری خواهیم کرد و اگر دراین زمینه ترک فعلی توسط دستگاه های ذیربط صورت گرفته باشد با آن دستگاه برخورد قانونی صورت می گیرد تا دیگر شاهد این چنین حوادثی نباشیم.
۱۷ دی ۱۴۰۰؛ ۱۰ کشته و زخمی در تصادف زنجیره ای جیرفت

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور اظهار داشت: در پی تصادف زنجیره ای در ساعت ۲۱: ۰۵ بین دو دستگاه پراید و پژو ۴۰۵ و دو دستگاه موتورسیکلت در خسروآباد ابتدای جاده منوجان - هشت بندی جیرفت در استان کرمان متأسفانه ۷ نفر کشته و ۳ نفر زخمی شدند.
وی اضافه کرد: در این حادثه فوراً ۳ دستگاه آمبولانس به محل تصادف اعزام شد.
۱۶ دی ۱۴۰۰؛ تصادف مجدد کارگران در شوش

یک دستگاه مینی بوس حامل کارگران در راه ترانزیتی شوش به اهواز به علت مه شدید و عدم دید کافی از مسیر خود منحرف به درون زهکش جنب کوی ابوذر غفاری برخورد کرد.
این حادثه هیچ نوع تلفات جانی نداشت و کارگران با وسایل نقلیه دیگر به محل کار خود اعزام شدند.
یک دستگاه مینی بوس دیگر حامل کارگران با فاصله چند متر این حادثه بازهم به علت مه شدید از جاده منحرف شده که هیچ نوع تلفات جانی نداشته است.
۱۲ دی ۱۴۰۰؛ ۴ مجروح و یک کشته در تصادف زنجیره ای ۱۲ خودرو در پایتخت

یحیی صالح طبری در گفت و گو با خبرنگار مهر از وقوع تصادف زنجیره ای در بزرگراه شیخ فضل الله آگاهی داد و اظهار داشت: تصادف زنجیره ایی بین خودرو های داف، برلیانس، سمند، پژو ۲۰۶، ولوو، اسکانیا، اتوبوس، خودرو حمل زباله، تیبا، پیکاپ، ام وی ام و دنا در اتوبان شیخ فضل اله شمال به جنوب روی پل به سامانه ۱۱۵ اعلام گردید.
وی اضافه کرد: نخستین تماس با اورژانس در ساعت ۲: ۲۷ با اورژانس انجام می شود که سریعاً ۳ دستگاه آمبولانس به محل اعزام می شود.
سرپرست اورژانس پایتخت اظهار داشت: در این حادثه ۴ نفر مصدوم می شوند و متأسفانه یک نفر آقا که هویت او هنوز تشخیص داده نشده، جان خودرا از دست می دهد.
صالح طبری بیان کرد: یکی از مصدومان به بیمارستان شریعتی و ۳ نفر دیگر به بیمارستان حضرت رسول منتقل شدند.
۱۰ دی ۱۴۰۰؛ سقوط مینی بوس از پل لنجان ۸ مصدوم داشت

عباس عابدی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مهم ترین حوادث ۲۴ ساعت اخیر در اصفهان گفت: در مهم ترین حادثه که ساعت ۱۱ و ۵۸ دقیقه به مرکز اورژانس استان اصفهان گزارش شده یک دستگاه مینی بوس از پل سقوط کرده است.
وی با اعلان اینکه این حادثه در شهرستان لنجان، محور زرین شهر به مدیسه روی پل غدیر اتفاق افتاده است، اضافه کرد: طبق گزارش اولیه تا حالا هشت نفر در این حادثه مصدوم شده اند.
سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان با اشاره به اعزام دو کد اورژانس و یک کد هلال احمر برای امدادرسانی به این حادثه اظهار داشت: اطلاعات تکمیلی این حادثه متعاقباً اعلام می شود.
وی همین طور به حادثه ترافیکی در اتوبان دستجردی محور به سمت سپاهانشهر روبه روی پادگان وطن پور اشاره نمود و اظهار داشت: این حادثه نیز ساعت یک و ۵۴ دقیقه بامدادان به مرکز اورژانس استان اصفهان گزارش شده است.
عابدی اظهار داشت: این تصادف زنجیره ای بوده و ۱۰ خودرو در این حادثه با یکدیگر برخورد کرده اند.
وی به اعزام دو دستگاه اورژانس برای امدادرسانی به حادثه اشاره نمود و اضافه کرد: سه نفر شامل دو مرد ۳۰ ساله و یک خانم ۳۴ مصدوم شدند که برای درمان به بیمارستان الزهرا منتقل شدند.
۴ دی ۱۴۰۰؛ تصادف زنجیره ای دلخراش درجاده اهواز -خرمشهر / همه کارگران فوت شدند

سرهنگ رضا دولتشاهی رییس پلیس راه خوزستان اظهار نمود: وقوع یک فقره سانحه رانندگی در محور اهواز-خرمشهر در ساعت ۷ و ۷ دقیقه بامداد به مرکز اورژانس ۱۱۵ اطلاع رسانی شد. وی با اعلان اینکه در این تصادف زنجیره ای پنج دستگاه خودروی سبک و سنگین شامل اتوبوس حامل کارگران، خاور حامل گوسفند، رانا، پژو، پراید و کامیون باهم برخورد کردند، اضافه کرد: ۱۰ نفر از کارگران اتوبوس جان خودرا از دست دادند و ۱۴ نفر دیگر مصدوم شدند.
سرهنگ دولتشاهی با اشاره به انتقال اجساد به سردخانه و مصدومان حادثه به وسیله آمبولانس های مرکز اورژانس به بیمارستان، اظهار نمود: خودروی رانا در آتش سوخت. رییس پلیس راه خوزستان با اشاره به حضور نیروهای امدادی و هلال احمر در صحنه تصادف اظهار داشت: علت حادثه در دست بررسی می باشد و اطلاعات دقیق اعلام خواهد شد.
وی بیان کرد: در این مینی بوس که حامل کارگران شرکت نفت بوده طبق اعلام اورژانس پنج نفر حالشان زیاد مساعد نیست.
رئیس پلیس راه خوزستان با اشاره به این که بعد از بررسی های انجام شده تجاوز به چپ خودروی ایسوزو به علت خواب آلودگی و خستگی راننده علت وقوع این حادثه گزارش شده اظهار داشت: محور اهواز به خرمشهر جزو محورهای حادثه خیز و پر تصادف خوزستان است.
سرپرست فرمانداری شادگان هم اظهار داشت: در پی وقوع تصادف دلخراش در جاده اهواز - خرمشهر و درگذشت ۱۰ تن از شهروندان شادگانی در این حادثه، یکشنبه در شادگان عزای عمومی اعلام گردید.
حجت الاسلام صادق مرادی رییس کل دادگستری استان خوزستان هم اظهار نمود: دستور رسیدگی درباب مشخص شدن مقصران شامل راننده یا سایر عوامل تأثیرگذار در وقوع این حادثه صادر گردیده است.
رئیس کل دادگستری استان خوزستان اضافه کرد: امروز بامداد در محور خرمشهر- اهواز یک تصادف زنجیره ای رخ داده است که در آن ۶ دستگاه خودرو با یکدیگر برخورد کردند و برخی از هم وطنانمان فوت و مجروح شده اند.
وی اظهار داشت: دستورات لازم جهت بررسی علت این حادثه صادر گردیده است و بعد از تکمیل تحقیقات، نتایج آن بصورت کامل به اطلاع هموطنان خواهد رسید.


منبع:

1400/10/22
22:42:30
5.0 / ۵
995
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد