حقوق و قضا
رئیس سازمان زندان ها:

بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها تمرکز کرده ایم

بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها تمرکز کرده ایم

به گزارش حقوق و قضا رییس سازمان زندان ها اظهار داشت: در دوره ی جدید مدیریت سازمان زندان ها باتوجه به تأکیدات فراوان مقامات ارشد نظام، روی کاهش جمعیت کیفری زندان ها تمرکز کرده و اقدامت جدی تری در دست انجام است.به گزارش حقوق و قضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، غلامعلی محمدی در نشست مدیران ستادی و استانی سراسر کشور برنامه ریزی جدی در حوزه کاهش جمعیت کیفری را از اولویت های جدی سازمان دانست و توضیح داد: کاهش جمعیت کیفری زندان ها یکی از منویات رهبر معظم انقلاب و دغدغه های رییس محترم قوه قضائیه است که یک بخش آن به تکلیف قوه قضائیه، سازمان زندان ها و سایر قوا برمی گردد چونکه کاهش جمعیت کیفری مورد تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

وی افزود: در مدت اخیر با همکاری بنیاد تعاون زندانیان کشور و حمایت های بی دریغ دادستان کل کشور، شرکت دانش بنیانی که ازقبل متعهد به ساخت پابندهای الکترونیکی بوده را ملزم کردیم در فاصله زمانی کوتاه به تعهداتش عمل کند و پیش بینی می شود در آینده نزدیک تعداد قابل توجهی پابند الکترونیک تولید و مورد بهره برداری قرار گیرد.

محمدی ضمن تاکید بر دقت در ضریب امینیتی این پابندها اظهار داشت: ما حساسیت سازمانی را درباب ضریب امنیتی پابندها به شرکت مذکور گفته ایم؛ براین اساس هم مقرر است مرکز آمار و فناوی اطلاعات قوه قضائیه بعنوان ناظر فنی این مساله را مورد رصد و پایش قرار دهد. امیدوار هستم در آینده ای کوتاه به تولید قابل توجهی از پابندها برسیم.

وی همین طور توضیح داد: اکنون قضات برای مجازات های جایگزین حبس پای کار آمده اند ولی ما با کمبود پابند مواجهیم که امیدوار هستم این مقدار نیز میان استانها توزیع شود و شاهد نخستین اقدام جدی درباب کاهش جمعیت کیفری بوسیله استفاده حداکثری از ظرفیت های قانونی و سامانه های الکترونیکی باشیم.

• جمعیت زندان ها با نرخ صعودی غیرمتعارفی در حال رشد بوده است

رئیس سازمان زندان ها یادآوری کرد: حدود ۲۰ سال است که سیاست های کاهش جمعیت کیفری در کشور مطرح می شود. در خلال این ۲۰ سال اقداماتی هم صورت گرفته و یکی از آنان رفع خلأهای قانونی بود. مجلس در قانون مجازات اسلامی و آئین دادرسی کیفری، در بحث مربوط به تأسیسات نوین کیفری و نظام نیمه آزادی، فصل نهم قانون مجازات اسلامی، مجازات های جایگزین حبس و ماده۶۲ قانون مجازات اسلامی را درباب استفاده از سامانه های الکترونیکی فراهم نموده است.

محمدی با این وجود اعتقاد داشت: در سالهای قبل جمعیت زندان ها با نرخ صعودی غیرمتعارفی در حال رشد بود و اقدامات فعلی سبب شد که حداقل جلوی نرخ رشد صعودی گرفته شود اما در وضعیت فعلی بازهم وضعیت کیفری زندان های ما با شرایط نامناسبی مواجه می باشد چونکه تعداد زندانیان مستقر با ظرفیت اسمی زندان ها تطابق و سازگاری ندارد. اقتضاء می کند در این خصوص اقدام تحولی صورت گیرد و بهترین بستر آن عملیاتی کردن بند ۳ جز ت ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه می باشد که یک تکلیف قانونی می باشد.

• نخستین اقدام در اداره علمی زندان ها، طبقه بندی در زندان هاست

رئیس سازمان زندان ها با ذکر این نکته که مقرر است کار علمی در زندان ها صورت گیرد، توضیح داد: نخستین اقدام برای چنین نگاهی طبقه‎بندی علمی در زندان هاست. اگر ظرف و مظروف متناسب نباشد، نمی توانیم اقدامات تربیتی و اصلاحی که جز با اهمیت ترین وظایق ماست، را محقق نماییم.

وی تاکید کرد: در سالهای بعد از انقلاب اسلامی در هر موضوعی که اراده و عزم راسخ داشته ایم، شاهد اقدامات بزرگ در کشور بوده ایم. در دوره ی جدید مدیریت سازمان زندان ها نیز باتوجه به تأکیدات فراوان مقامات ارشد نظام، روی کاهش جمعیت کیفری زندان ها تمرکز کرده و اقدامات جدیتری انجام خواهیم داد.

محمدی با اشاره به تکلیف قانونی درباب اعلام برخط آمار زندانیان به مراجع قضایی توضیح داد: قانون برنامه ششم توسعه اشاره دارد که سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور مکلف است ضمن آگاهی دادن به مقامات قضائی درباب وضعیت آمار زندانیان و فضای آزاد زندان، ظرفیت پذیرش زندانیان را بصورت برخط و با رعایت جهات امنیتی در اختیار مقامات قضائی صلاحیت دار قرار دهد.

وی با اشاره به مقرره مذکور افزود: طبق این مقرره قضات با لحاظ ظرفیت اعلام شده و تناسب قرار تامین، از صدور قرارهای تامین منتهی به بازداشت و یا احکام حبس جزدر موارد ضروری به سبب قوانین مربوط خودداری و با رعایت قوانین مربوط از تأسیس های جدید کیفری مانند تعلیق تعقیب یا مجازات، تعویق صدور حکم، آزادی های مشروط و مجازاتهای جایگزین حبس استفاده خواهند نمود. دادسرای انتظامی قضات بر حسن اجرای این بند نظارت می کند.

• ظرفیت سرانه زندان ها را با مطالعات علمی مشخص و به دادگستری ها اعلام می کنیم

رئیس سازمان زندان ها در رابطه با عملیاتی کردن این برنامه اظهار داشت: با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه به تعاملاتی برای تحقق این امر رسیده ایم. همین طور بزودی شیوه و ظرفیت اسمی زندان ها را مشخص خواهیم کرد و خروجی سرانه زندان ها را به طور ظرفیت واقعی برای پذیرش زندانیان به دادگستری اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان بخشنامه جدیدی از طرف دادستان کل کشور اظهار داشت: در همین چند روز گذشته دادستان کل کشور طی بخشنامه ای به همکاران قضایی در حوزه صدور قرار وثیقه، موارد جدیدی را درباب در نظر گرفتن خودرو و طلا بعنوان پذیرش وثیقه لحاظ کرده اند که می تواند شرایط جدیدی را درباب کاهش جمعیت کیفری برقرار سازد.

• خانواده زندانی را محترم و آنان را به مفهوم واقعی کلمه ارباب رجوع بدانید

وی با تاکید بر این که از تامین امکانات و رفاهیات برای کارکنان سازمان زندان ها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد بود، اظهار داشت: به تمام همکاران تاکید می کنم مثل همیشه نسبت به زندانی و خانواده آنان با احترام برخورد کنند. مردم را به مفهوم واقعی کلمه ارباب رجوع بدانند؛ خصوصا در مورد خانواده هایی که برای ملاقات و کسب اطلاع از زندانی شان مراجعه می کنند نهایت همکاری را داشته باشید.

محمدی در عین حال عنوان کرد: به هیچ وجه نسبت به رفتار نامناسب همکاران چشم پوشی نخواهم کرد. از مدیران کل استانی و روسای زندان می خواهم عمده وقتتان را در سرکشی از زندان ها بگذارید و ابدا نسبت به اتفاقات درون زندان ها بی توجه نباشید چونکه ما حافظ امنیت و جان مددجویان هستیم.

در ادامه این جلسه نیز برخی از مدیران ستادی و استانی به ارائه گزارش پرداختند.

منبع:

1400/10/18
20:19:05
5.0 / 5
872
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد