حقوق و قضا
غریب آبادی اعلام كرد

تا دو ماه دیگر کیفرخواست پرونده سردار سلیمانی به دادگاه ارسال می شود

تا دو ماه دیگر کیفرخواست پرونده سردار سلیمانی به دادگاه ارسال می شود

به گزارش حقوق و قضا معاون امور بین الملل قوه قضاییه با اشاره به ترور سردار سلیمانی اظهار داشت: مراحل تکمیل پرونده به شکلی پیش می رود که دادگاه عاملان ترور شهید سلیمانی تا پیش از اختتام سال تشکیل گردد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر در آستانه دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی اعلام نمود: تا دو ماه دیگر کیفرخواست پرونده عاملان ترور شهید برای تشکیل دادگاه به دادگستری تهران ارسال خواهد شد.

غریب آبادی اظهار داشت: یک پرونده قضایی در عراق بعنوان کشور وقوع جرم تشکیل شده و در دادسرای امور بین الملل دادستانی عمومی و انقلاب تهران نیز پرونده کیفری دیگری تشکیل شده است و دو کشور نیز کمیته تحقیق مشترکی را برای رسیدگی به این جنایت تشکیل داده اند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه از برگزاری دو نشست مشترک حقوقی میان ایران و عراق در بغداد و تهران آگاهی داد و اظهار داشت: بعد از نشست سوم که در بهمن ماه برنامه ریزی شده در بغداد برگزار شود، کیفرخواست پرونده برای دادگستری تهران ارسال خواهد شد.

بگفته غریب آبادی در تعقیب این روند بتازگی مستندات کیفری سیصدصفحه ای شامل اطلاعات متهمان و مظنونان پرونده که حدود هفتاد نفر بوده اند به طرف عراقی داده شده است و طرف عراقی هم اطلاعاتی درباب متهمان پرونده در اختیار ایران قرار داده است و این تبادل اطلاعات ادامه دارد.

وی اظهار داشت: از عراق خواسته ایم که مراحل تحقیقات و شروع رسیدگی کیفری را سرعت بدهد تا احکام لازم صادر شود.

معاون قوه قضائیه با اعلان اینکه سه کشور در منطقه و سه کشور خارج از منطقه درگیر پرونده ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس هستند، اضافه کرد: پرچم دار این اقدام تروریستی رژیم آمریکاست که باعث شده تعداد کثیری از متهمان پرونده آمریکایی باشند. در این خصوص، بیش از ۱۲۰ متهم شناسایی شدند، برای بیش از ۴۰ متهم حکم جلب صادر شده و به ۹ کشور نیز نیابت قضایی برای پیگیری ارسال شده است.

غریب آبادی بهتان اصلی پرونده را متوجه دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت و مقامات دولت آمریکا دانست و اظهار داشت: برای جلب متهمان، اراده بین المللی و همکاری اینترپل نیاز است.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه با اذعان به کند بودن روند پرونده اظهار داشت: این پیگیری یک طرف دیگر هم دارد و باید منتظر تکمیل مدارک و مستندات مورد نیاز از جانب طرف عراقی می بودیم که البته حالا مستندات ما درحال تکمیل شدن است و تا دو ماه دیگر کار رسیدگی را شروع می نماییم.

غریب آبادی درباره پیگیری پرونده در مجامع بین الملل، بیان کرد: در تلاشیم از همه ظرفیتها برای پیگیری پرونده در محاکم و سازمانهای بین المللی استفاده نمائیم و دراین زمینه اقداماتی نیز از طرف وزارت امور خارجه انجام شده است.

وی از سکوت مجامع بین المللی درباب این جنایت انتقاد نمود و گفت. مادامی که این استانداردهای دوگانه برجهان حاکم باشد، اجرای عدالت ساده نخواهد بود، البته ما مسئولیت داریم تا بدون توجه به این تناقضات و استاندارهای دوگانه، اقدامات و پیگیری های خودرا انجام دهیم و افکار عمومی جهانی را نیز توجیه نماییم.

منبع:

1400/10/09
17:41:46
5.0 / ۵
954
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد