لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا
دادستان كل كشور:

عراق در رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی جدیت و سرعت بیشتری به خرج دهد

عراق در رسیدگی به پرونده ترور سردار سلیمانی جدیت و سرعت بیشتری به خرج دهد

به گزارش حقوق و قضا دادستان کل کشور در دیدار با هیئت عراقی رسیدگی کننده به پرونده ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: باید ابعاد این جنایت که سبب جریحه دار شدن احساسات دو ملت و دیگر کشورهای آزادی خواه شده است، مشخص شده تا شاهد نتایج خوبی باشیم.به گزارش حقوق و قضا به نقل از قوه قضاییه، هیئت عراقی رسیدگی کننده به پرونده ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس با دادستان کل کشور دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار که بختیاری دادیار دیوانعالی و رییس دفتر دادستان کل، امیری اصفهانی معاون سیاسی و امنیتی دادستان کل، فوائدی مدیرکل امور بین الملل دادستانی کل، سید اشرفی معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای بین الملل نیز حضور داشتند حجت الاسلام والمسلمین منتظری ضمن خوش آمدگویی به هیئت عراقی بر تسریع در رسیدگی به پرونده ترور شهیدان سلیمانی و المهندس اصرار کرد.

وی اظهار داشت: روابط دو کشور برادر ایران و عراق در سالیان اخیر در بخش های مختلف مطلوب بوده و درحال گسترش است و در مسائل مختلف شاهد تحکیم روابط در سطوح مختلف نسبت به گذشته باشیم.

دادستان کل کشور با اعلان اینکه روابط دستگاه قضایی دو کشور خوب بوده و سفر روسای دستگاه قضایی دو کشور در سالیان اخیر موید این امر است، اظهار داشت: در دیدارها و سفرهای گذشته بین هیئت های ایرانی و عراقی تفاهمات و قراردادهای خوبی منعقد گردیده که لازم است اجرا و پیگیری آنها سرعت بیشتری از طرف دو طرف به خود بگیرد.

منتظری با اشاره به سفر ریاست وقت قوه قضاییه به کشور عراق اظهار نمود: در این سفر مباحث مختلفی همچون رسیدگی به پرونده ترور شهیدان سلیمانی و المهندس مورد بحث قرار گرفت و چون از این حادثه دلخراش هر دو کشور شدیداً متضرر شده اند، امیدواریم که رسیدگی و بررسی ها سرعت بیشتری به خود بگیرد.

وی اضافه کرد: البته دراین زمینه گام های خوبی برداشته شده است؛ اما بنظر می رسد باید با تعامل بیشتری صورت پذیرد تا ابعاد این جنایت که سبب جریحه دار شدن احساسات دو ملت و دیگر کشورهای آزادی خواه شده است مشخص و شاهد نتایج خوبی باشیم.

دادستان کل کشور با اعلان اینکه شهادت این دو فرمانده عزیز سبب تحکیم هرچه بیشتر روابط بین دو کشور شده است، عنوان داشت: چون این جنایت دلخراش و ظالمانه در خاک کشور عراق صورت گرفته و آمریکای جنایتکار به حریم عراق تجاوز کرده است انتظار داریم که دولت و دستگاه قضایی کشور عراق در رسیدگی به این پرونده جدیت و سرعت بیشتری به خرج دهد.

منتظری افزود: جمهوری اسلامی ایران در این جنایت یکی از فرماندهان ارشد نظامی و یکی از افتخارات و عزیزان خودرا از دست داد، لکن کشور عراق علاوه بر این که یکی از مقامات ارشد نظامی خودرا از دست داد بلکه خاک این کشور مورد تجاوز قرار گرفت و به صورتی حرمت حریم آنها شکسته شد.

وی با تاکید بر ضرورت تسریع در رسیدگی ها اظهار داشت: ما در دستگاه قضایی ایران و هم در دادستانی کل کشور آماده هرگونه همکاری و تعامل کارشناسی با مقامات و کارشناسان عراقی هستیم تا هرچه سریعتر این پرونده به نتایج خوبی برسد. انتظار داریم رسیدگی به این جنایت سرعت بگیرد و با دقت زیاد همه ابعاد آن مشخص شود.

دادستان کل کشور اشاره کرد: این حادثه دلخراش همانگونه که یک جنایت بی نظیر بود و مشابه آنرا سراغ نداریم که دو فرمانده ارشد نظامی از دو کشور بدین صورت ترور شوند اساسا افکار عمومی در دنیا پیگیری این جنایت بوده و آنرا با دقت و بصورت ویژه دنبال می کند تا ببیند نتیجه این رسیدگی ها چیست.

منتظری اضافه کرد: تردیدی وجود ندارد که این جنایت با دستور مستقیم رییس جمهور سابق آمریکا انجام شد و دلیلهای زیادی همچون اظهارات افراد مختلف همچون مقامات نظامی و وزیر وقت امورخارجه در زمان های مختلف وجود دارد و این مسائل گویای این حقیقت است که چه کسانی چه در اتاق فرماندهی آمریکا و عواملشان در عراق در این ترور نقش داشته اند.

دادستان کل کشور این جنایت را یک حادثه همچون یک قتل عمد ندانست و اظهار داشت: این جنایت دلخراش یک برنامه ریزی دقیق و از پیش تعیین شده بوده و اقاریر افراد مختلف درباب این ماجرا ادله محکمه پسندی برای مجازات عاملان آن خواهد بود.

وی اظهار داشت: ما باید در قضیه رسیدگی به پرونده قضایی این جنایت، سرافراز بیرون بیاییم و حق و حقوق شهدای عزیز و ملت های خودرا ازمتجاوز جنایتکار بستانیم.

منتظری با اعلان اینکه یکی از اقدامات خوب دولت عراق اخراج نیروهای آمریکا از خاک عراق است، اظهار داشت: همه ما میدانیم که گروهک تروریستی داعش ساخته و پرداخته آمریکا و اسرائیل است و ریشه همه گرفتاری های منطقه بدلیل حضور آمریکا در منطقه است، اما باید دانست که آمریکا در ظاهر ممکنست نیروهای خودرا از عراق خارج کند، اما سیاست استکباری خودرا ادامه خواهد داد تا منافع نامشروع خود و هم پیمانان خودرا حفظ نموده و گسترش دهد.

در ادامه این دیدار مسلم متعب مدب رییس سازمان نظارت قضایی و رییس هیات اعزامی عراق با قدردانی از همکاری ایران در رسیدگی به پرونده ترور شهیدان سلیمانی و المهندس اظهار نمود: دو کشور ایران و عراق روابط دیرینه و بسیار خوبی داشته و دارای اشتراکات فراوانی در بخش های مختلف هستند. اکنون در سطوح مختلف اقتصادی، فرهنگی و البته حقوقی و قضایی درحال همکاری با یکدیگر هستند و این تعاملات ادامه دارد.

وی اظهار داشت: در زمینه قضایی این روابط استمرار داد و این تعامل و همکاری بوسیله گفتگو و رایزنی وسفرهای مختلف درحال تقویت و تحکیم است.

این مقام قضایی عراقی افزود: در مسافرت اخیر رییس قوه قضاییه ایران به کشور عراق ضمن تاکید بر تقویت روابط بین دو کشور بر تسریع پیگیری جنایت آمریکا درباب دو شهید بزرگوار تاکید گردید.

وی اضافه کرد: در این خصوص اقدامات حقوقی شروع شده و ادامه دارد لکن پیگیری و بررسی تعدادی از مسائل نیازمند زمان است و ما هم درحال دنبال کردن آن هستیم.

رئیس هیات اعزامی عراق اشاره کرد: ما به دنبال به نتیجه رسیدن اقدامات در اسرع وقت هستیم تا عاملان این جنایت و شرکای آنها را مجازات نماییم.

این مقام قضایی عراقی با اعلان اینکه عراق هم دراین جنایت یکی از فرماندهان مهم خودرا از دست داده است اظهار داشت: در این جنایت هر دو کشور گرفتار خسارت جبران ناپذیر شدند و ما از این مساله بسیار ناراحت هستیم.

وی از همکاری و تعامل ایران دراین زمینه قدردانی کرده و اعلام نمود آماده هرگونه همکاری و تبادل نظر با همتای ایرانی هستیم تا این پرونده به نتیجه برسد.

منبع:

1400/10/01
11:40:41
5.0 / ۵
951
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد