حقوق و قضا
توسط یك استارتاپ انجام شد

ساخت یک باتری حرارتی پاک

ساخت یک باتری حرارتی پاک

به گزارش حقوق و قضا یک مخزن هوشمند جدید برای ذخیره انرژی حرارتی، ۹۰ درصد کوچک تر از مخزن های ذخیره انرژی مبتنی بر آب ساخته شده است و همینطور انتشار کربن دی اکسید کمتری دارد.


به گزارش حقوق و قضا به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، روش های جدید و کارآمدتر برای ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر، کلیدی برای تسهیل گذر از سوخت های فسیلی هستند، چونکه دولت های جهان برای اقدام در مورد مقابله با تغییرات آب و هوایی در تلاش هستند.
اکنون یک استارتاپ مجارستانی به نام "هیت ونتورز"(HeatVentors)، روی یک فناوری ذخیره سازی کم حجم با استفاده از مواد تغییر دهنده حالت کار می کند. این شرکت اعتقاد دارد که فناوری آن، چاره پاک تری را عرضه می دهد و در عین حال تا ۹۰ درصد در فضا صرفه جویی می کند.
مواد تغییر دهنده فاز یا حالت، زمانی که حالت فیزیکی خویش را تغییر می دهند، مقدار زیادی گرما را آزاد یا جذب می کنند که آنها را به یک کاندیدای ایده آل برای ذخیره انرژی تبدیل می کند.
به گفته "ریتا آندراسین فارکاس" یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت "هیت ونتورز"، ابتکار این شرکت به نام "هیت تانک"(Heat Tank) به مفهوم "مخزن گرما"، اساسا نوع جدیدی از باتری حرارتی است که از این مواد تغییر دهنده حالت برای ذخیره گرما به شکل متمرکزتر استفاده می نماید.
این شرکت درحال توسعه هر دو سیستم گرمایشی و سرمایشی است. بدین ترتیب، در طول شارژ "هیت تانک"، سیستم یا انرژی حرارتی را با ذوب مواد تغییر دهنده فاز ذخیره می کند یا انرژی سرمایش را با جامد کردن همان ماده ذخیره می کند. معکوس این روند هم برای تخلیه شارژ اتفاق می افتد.
این شرکت ادعا می کند که این فناوری ثبت اختراع شده به آن اجازه می دهد تا نوعی دستگاه ذخیره سازی را تولید نماید که ۹۰ درصد کوچک تر از فناوری های ذخیره سازی مبتنی بر آب هستند و می تواند انرژی بیشتری ذخیره کند و در عین حال انتشار کربن دی اکسید کمتری داشته باشد.
این سیستم را میتوان در خانه های هوشمند و مراکز داده مستقر کرد و به صورت بالقوه می تواند برای ذخیره انرژی در شبکه هم استفاده گردد.
استارتاپ "هیت ونتورز" تنها شرکتی نیست که در زمینه ذخیره نوآورانه انرژی کار می کند. بعنوان مثال، در اوایل ماه جاری، شرکت ایتالیایی "انرژی دوم"(Energy Dome) آخر جمع آوری سرمایه ۱۱ میلیون دلاری خویش را اعلام نمود. این شرکت درحال توسعه یک سیستم ذخیره سازی مبتنی بر کربن دی اکسید است که اعتقاد دارد می تواند هزینه ذخیره سازی انرژی را به نصف کم کند.
همه این کارها جهت کمک به جهان برای پیشگیری از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی بعد از گزارش وحشتناک "هیئت بین دولتی تغییر اقلیم"(IPCC) که در اوایل سالجاری میلادی انتشار یافت، ضروری می باشد. برای دور شدن از سوخت های فسیلی که به سیاره ما صدمه می رسانند، جهان باید به اشکال جایگزین انرژی مانند انرژی های تجدیدپذیر و همجوشی هسته ای روی بیاورد که پتانسیل تأمین انرژی بی انتها را در خود دارند.
منبع:

1400/09/26
23:32:53
5.0 / 5
1061
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد