حقوق و قضا

دیدار دانشجویان با رئیس قوه قضاییه

دیدار دانشجویان با رئیس قوه قضاییه

حقوق و قضا: نمایندگان تشکل های دانشجویی امروز (دوشنبه) در آستانه روز دانشجو، با رئیس قوه قضائیه دیدارکردند.به گزارش حقوق و قضا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام و المسلمین اژه ای در ادامه دیدارها و نشست های هم اندیشی با طیف ها و قشرهای مختلف و متنوع، همزمان با ایام روز دانشجو دیداری چند ساعته با دانشجویان داشت که در فضایی صمیمی و صریح برگزار شد.

قراراست وقت بخش عمده ای از این جلسه، در اختیار نمایندگان تشکل های دانشجویی باشد تا نظرات و مطالبات خودرا بصورت رو در رو با رئیس قوه قضائیه مطرح نمایند.

در این جلسه نمایندگانی از بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، دانشجویان مستقل، دفتر تحکیم وحدت، جنبش عدالتخواه دانشجویی، انجمن اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم قضایی و گروههای جهادی دانشجویی حضور داشته و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

در ابتدای این دیدار نیز حجت الاسلام و المسلمین اژه ای به بیان مطالبی در اهمیت حرکت پیشرو و مطالبه گرایانه جنبش دانشجویی در راه آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی پرداخت.

در این جلسه نمایندگانی از بسیج دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان، دانشجویان مستقل، دفتر تحکیم وحدت، جنبش عدالتخواه دانشجویی، انجمن اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه علوم قضایی و گروههای جهادی دانشجویی حضور داشته و به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

در ابتدای این دیدار نیز حجت الاسلام و المسلمین اژه ای به بیان مطالبی در اهمیت حرکت پیشرو و مطالبه گرایانه جنبش دانشجویی در راه آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی پرداخت.

پیش از سخنان رییس قوه قضاییه، نمایندگان جامعه اسلامی دانشجویان، جنبش عدالتخواه دانشجویی، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی دانشگاه تهران، دانشکده علوم قضایی، دفتر تحکیم وحدت و گروههای جهادی دانشجویی به ایراد سخنرانی پرداخته و نقطه نظرات خودرا در حوزه های مختلف با رییس عدلیه در بین گذاشتند.

همچنین نامه ها و درخواست های این دانشجویان جهت بررسی و پیگیری بیشتر به رییس دفتر رییس قوه قضاییه تحویل داده شد.

محمدحسین کاظمی نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن اشاره به گذشت ۵ ماه از ریاست حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای در قوه قضاییه، اقدامات صورت گرفته در طول این مدت را مثبت و شایسته تقدیر ارزیابی کرد و در عین حال اظهار داشت که این اقدامات هنوز منجر به تحولات چشم گیر در محاکم و مراکز قضایی کشور نشده است.

نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ضمن اشاره به حرکت های تحولی قوه قضاییه از دو سال پیش تا امروز عنوان کرد: در صورتیکه این اقدامات تحولی به نتیجه برسد تسکینی بر دردها و آلام مردم خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه میزان جدیت قوه قضاییه در مبارزه با فساد زمانی مشخص می شود که مردم مظلوم جامعه نتیجه این مبارزه را در سر سفره های خود ببینند، از رییس عدلیه خواست که با ارائه برنامه عملی و واقع بینانه به خواست مردم درباب ریشه کنی فساد جامه عمل بپوشاند.

کاظمی همین طور خواهان ارائه نظر رییس قوه قضاییه درباب برگزاری علنی دادگاه های مفاسد اقتصادی شد و ضمن اشاره به توقف دادرسی در بعضی پرونده های مهم، خواهان اصلاح این قبیل رویه ها در دستگاه قضایی شد.

وی از آمارگرایی بعنوان یکی از آفت های اقدامات قضایی یاد کرد و اظهار داشت: توجه بیش از اندازه محاکم قضایی به افزایش آمار پرونده های رسیدگی شده، کیفیت دادرسی ها را فدای کمیت می کند که این مساله نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت و لازم است که تدبیری در این حوزه اتخاذ شود.

کاظمی همین طور ضمن اشاره به وضعیت زنان زندانی، خواهان آن شد که قضات در هنگام صدور حکم برای بانوان با دید وسیع تری عمل کنند و تا آنجا که امکان دارد در این موارد از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند تا شاهد کمترین لطمه به نهاد خانواده باشیم.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل هم در سخنانی ضمن اشاره به اتفاقات و حوادث آبان ۹۸، خواهان آن شد که قوه قضاییه در شرایطی مانند تجمعات و اعتراضات مردمی، بیش از گذشته از ظرفیت مدعی العموم استفاده نماید.

وی ضمن اشاره به خلط مردم و آشوبگران در جریان اعتراضات و تجمعات عنوان کرد: توقع ما از قوه قضاییه این است که در تجمعات و اعتراضاتی که صورت می گیرد، خودرا در کنار مردم ببیند و با نگاه امنیتی موضوع را دنبال نکند.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، استفاده بیش از پیش و صحیح از ظرفیت دیوان عدالت اداری در تجمعات و اعتراضات مردمی را امری ضروری دانست و از عدم رسیدگی جدی و قاطعانه به شکایات مردم در زمان گران شدن بنزین در سال ۹۸ انتقاد نمود.

وی همین طور بر تقویت نقش رسانه ای قوه قضاییه در امتداد اقناع افکار عمومی پیرامون احکام صادر شده و اقدامات قضایی انجام شده اصرار کرد و پیشنهاد کرد که برای اطلاع رسانی مرحله به مرحله رسیدگی به پرونده های کلان اقتصادی، سامانه ای در قوه قضاییه طراحی شود.

نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مستقل همین طور خواهان شفافیت در اداره امور زندان ها شد و اظهار داشت: سکوت قوه قضاییه در حوزه اداره امور زندان ها سبب باورپذیر شدن مطالبی می شود که از طرف برخی رسانه ها و همین طور معاندین به قوه قضاییه نسبت داده می شود.

وی همین طور زمان ویزیت بیمار در کشور را کمتر از یک سوم میزان استاندارد جهانی عنوان نمود و خواهان رسیدگی قوه قضاییه به ترک فعل های صورت گرفته در حوزه کمبود پزشک در کشور شد.

وی با اشاره به اینکه قوه قضاییه وظیفه سنگینی برای تحقق عدالت در کشور دارد، خواهان آن شد که جلسات رییس قوه قضاییه با دانشجویان بصورت مستمر و منظم در طول سال اجرا شود.

یکی از نمایندگان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران هم در این مراسم ضمن انتقاد از برخی احضارهای دانشجویان از طرف نهادهای امنیتی خارج از دانشگاه اظهار داشت: سناریوهای مختلفی برای به انزوا کشاندن قدیمی ترین تشکیل دانشجویی به کار می رود، اما این سناریوها هیچ وقت به بار نخواهد نشست.

وی خودرا نماینده دانشجویان غایب در این نشست دانست و خواهان رسیدگی جدی دستگاه قضایی به پرونده قربانیان حوادث آبان ۹۸ شد.

مهرداد نصر دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران هم ضمن انتقاد از جریانی که در دانشگاه ها هدف سیاست زدایی از دانشجویان را دنبال می کند، اظهار داشت: سیاست زدایی از دانشگاه در تضاد با این جمله بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است که فرمودند «دانشگاه مبدا تحولات است و باید افق های جدیدی را پیش روی جامعه و نظام قرار دهد».

وی ضمن قدردانی از پیگیری های رییس قوه قضاییه درباب مسائل مختلف طی ماه های اخیر، خواهان تعیین تکلیف حصر یکی از سران فتنه سال ۸۸ شد.

علی بزرگ پور نماینده دفتر تحکیم وحدت هم طی سخنانی، ضمن انتقاد از طرح برخی مسائل سیاسی از طرف دانشجویان در نشست هم اندیشی با رییس قوه قضاییه اظهار داشت: دستگاه قضایی در عین حال هم باید مردم سالار و هم مردم نهاد باشد و در این راستا ما نیازمند تحول اساسی در حوزه مشارکت مردم در ساختار قوه قضاییه هستیم.

بزرگ پور شفافیت قضایی را یکی از حلقه های مفقوده اقدامات قضایی در کشور دانست و با اشاره به اینکه در قوه قضاییه نیازمند انقلاب شفاف سازی هستیم، اظهار داشت: نباید شرایط به نحوی باشد که استثنای قانون اساسی بر اصل قانون اساسی غلبه داشته باشد.

وی همین طور خواهان ابهام زدایی درباب برخی انتصابات درون قوه قضاییه شد و اظهار داشت: انتصابات دستگاه قضایی باید با شفافیت همراه باشد و دلیلهای متقن درباب آنها به افکار عمومی ارائه شود.

«برخورد قضایی با ترک فعل های صورت گرفته از طرف مسئولان»، «رسیدگی قضایی به دارایی های مسئولان بعد از اختتام دوران مسئولیت شان» و «تعیین دقیق نقش هیئت منصفه در قانون جرم سیاسی» از دیگر خواسته های نماینده دفتر تحکیم وحدت در این نشست بود.

بزرگ پور ضمن انتقاد از صدور حکم برای مدیر یک پلتفورم هوشمند طی روزهای گذشته، اظهار داشت: اگر خواهان آن هستیم که سرمایه در ایران امنیت داشته باشد و پول در ایران بماند، باید «امنیت سرمایه» ایجاد نماییم.

«امیرحسین عابدی» یکی دیگر از اعضای دفتر تحکیم وحدت نیز در سخنانی خواهان راه اندازی سامانه جامع و هوشمند برای مشارکت مردم با قوه قضاییه و تعامل بیشتر دستگاه قضایی کشور با دانشجویان شد.

پایین بودن نرخ نفقه، کمبود دادگاه های خانواده در شهرستان ها و همین طور صوری بودن پروسه مشاوره پیش از طلاق، از دیگر نکاتی بودند که این عضو دفتر تحکیم وحدت به آنها اشاره نمود.

«رضا نادمی» نماینده گروههای جهادی دانشجویی ضمن قدردانی از رویکرد رسانه ای قوه قضاییه و توجه دستگاه قضا به افکار عمومی در دوره اخیر عنوان کرد: شاهد آن هستیم که اقدامات رسانه ای قوه قضاییه از عمق خوبی برخوردار شده و امیدواریم این رویکرد همچنان ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه گروههای جهادی «کارآفرینی در مناطق محروم» را وظیفه خود می دانند، به موانع و مشکلات پیش روی جهادگران در این حوزه اشاره نمود و خواهان مانع زدایی قوه قضاییه در این حوزه شد.

نادمی ضمن اشاره به وضعیت مالی نامناسب و عدم آگاهی های حقوقی مردم مناطق محروم و کم برخوردار کشور، خواهان آن شد که قوه قضاییه سازوکاری را تعبیه کند که در نتیجه اجرای آن، نداشتن پول و کمبود آگاهی حقوقی و قضایی، سبب تضییع حقوق مردم این مناطق نشود.

وی به برخی اقدامات گروههای جهادی برای آزادسازی زندانیان نیز اشاره نمود و اظهار داشت: باید بعد از آزادی از زندان بستری برای اشتغال این افراد ایجاد شود تا شاهد بازگشت مجدد آنها به زندان نباشیم.

نادمی خواهان تعامل بیشتر قوه قضاییه با جهادگران در امتداد توسعه اقدامات تربیتی و اشتغالزایی در زندان ها شد.

وی همین طور خواهان تشریح سازوکار تعامل قوه قضاییه با دولت در امتداد عمق بخشی به شعار مبارزه با فساد شد.

یکی از دانشجویان سیستان و بلوچستانی نیز در این نشست، نگاه امنیتی برخی مسئولان به این استان و فساد مدیریتی برخی مدیران را بزرگترین مشکلات سیستان و بلوچستان عنوان نمود و خواهان مشخص شدن نتیجه رسیدگی به پرونده های تخلفات برخی مسئولان فاسد این استان از طرف قوه قضاییه شد.

وی ضمن اشاره به ناکارآمدی مدیریت بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان در وضعیت پیک پنجم کرونا، خواهان ورود و اقدام جدی دستگاه قضا در این حوزه شد.

وی ضمن قدردانی از عملکرد دستگاه قضایی کشور درباب پیگیری و رسیدگی به پرونده های در رابطه با معیشت صیادان بلوچ که مشکلات آنها را حل کرد، خواهان بررسی ویژه پرونده تخلفات صورت گرفته در منطقه آزاد چابهار از طرف رییس قوه قضاییه شد.

در ادامه نشست هم اندیشی رییس عدلیه با تشکل های دانشجویی، «زمانی نسب» مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی با اشاره به اینکه در ۵ ماهی که از انتصاب حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای بعنوان رییس قوه قضاییه می گذرد شاهد تحولات مثبتی در دستگاه قضایی بوده ایم به وضعیت معیشتی قضات اشاره نمود و اظهار داشت: وضعیت معیشتی قضات مطلوب و مناسب نمی باشد و باید به این مساله توجه ویژه شود چونکه غفلت از آن موجب ایجاد تمایل در قضات برای پیوستن به جرگه وکلا خواهد بود.

پرهیز از آمارگرایی، بها دادن بیشتر به نقش معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضاییه، معرفی رسانه ای قضات متدین و کارآمد و پاک دست، پشتیبانی از دانشگاه علوم قضایی و جذب دانشجویان در این دانشگاه از مقطع کارشناسی، لزوم تقویت بُعد رسانه ای قوه قضاییه و ورود و واکنش سریع سخنگوی دستگاه قضا به شبهاتی که در شبکه های اجتماعی مطرح می شود همچون ابهامات موجود در کیفرخواست پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی، برخورد جدی با مسببان حوادث آبان ۹۸ و تحرک بیشتر ستاد حقوق بشر در پیگیری بین المللی پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی از دیگر مطالب و موضوعات مطرح شده توسط مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم قضایی بود.

در ادامه این جلسه، «مظلومی» دبیر کل مجمع عمومی جامعه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اشاره به ضرورت مقابله با مسئولین ناکارآمد اظهار نمود: از آقای اژه ای که زمانی بعنوان قاضی دادگاه های محاکمه برخی مسئولان، با اقدامات و احکامش بر امید و اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی نظام افزود انتظار می رود محاکمه قاطعانه و شفاف مسببان وضعیت موجود را در زمره اولویت های خود قرار دهد و با موضوعات و مقوله های فسادزایی نظیر بانکهای ربوی، مافیای کنکور، انحصارطلبی های خودروسازان و... برخورد قاطع صورت دهد.

وی با اشاره به اینکه نمره مطلوبی در باب عدالت طی سالیان اخیر به دست نیاورده ایم پیشنهاد کرد کارگروهی برای دریافت نظرات لطمه شناسانه دانشجویان میان دستگاه قضایی و تشکل های دانشجویی تشکیل گردد.

«محمد اسکندری» نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی هم ضمن اشاره به ضرورت پشتیبانی از افشاگران فساد به موضوع حکم محکومیت رییس شورای شهر امیدیه اشاره نمود و اظهار داشت: نباید این پیام به جامعه مخابره شود که تلاش افراد برای اصلاح عملکرد کارگزاران نظام هزینه زاست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در روندها و کارکردهای قضایی بعضاً شاهد تناقضاتی هستیم، با ذکر مصادیقی در این رابطه اظهار داشت: باید اعتباربخشی اسناد رسمی که در کاهش اطاله دادرسی موثر است بصورت جدی مورد پیگیری قرار گیرد و پیرامون پرونده های مطرح در افکار عمومی نظیر کلاک، املاک نجومی، هلدینگ یاس و جانباختگان مراسم خاکسپاری حاج قاسم سلیمانی در کرمان اطلاع رسانی شفاف صورت گیرد.

نماینده جنبش عدالت خواه دانشجویی در ادامه خواهان مشخص شدن قواعد و معیارهای انتصابات مقامات قضایی شد و اظهار داشت: فلسفه وجودی قوه قضاییه، احیای حقوق عامه است و در این راستا باید مشخص شود که کمیته بررسی و پیگیری وقایع آبان ۹۸ چه سرنوشتی پیدا کرده و یا چه دستاوردهایی داشته است.

در ادامه این جلسه، نماینده بسیج دانشجویی بر ضرورت برگزاری جلسات بیشتر با دانشجویان توسط مقامات قضایی خصوصاً در جریان سفرهای استانی رییس قوه قضاییه اشاره نمود و اظهار داشت: تغییر در ساختار نظارت بر زندان ها و تفکیک سازمان زندان ها از قوه قضاییه و الحاق آن به وزارت دادگستری از ضروریات است و همین طور باید اجازه بازدید حضوری از زندان ها به سازمان های مردم نهاد مورد تایید حاکمیت داده شود.

نماینده بسیج دانشجویی، کوشش برای اجرائی شدن مفاد سند تحول قضایی، پاکسازی قوه قضاییه از عناصری با عملکرد ضعیف و فاسد، افزایش ساختارهای شفاف در درون قوه قضاییه، شفافیت مراحل دادرسی، علنی کردن محاکم، ابهام زدایی از مسائل کیفری در دادگاه های مقابله با مفاسد اقتصادی، استفاده از ظرفیت حقوقدانان واجد شرایط و بانوان حقوقدان در دادسراها و دادگاه های اجرای احکام و لزوم افزایش زمینه های مشارکت مردم در فرایندهای نظارتی را نیز در سخنان خود مورد تاکید قرار داد.

همچنین یکی از فعالین دانشجویی که فرصت سخنرانی در این جلسه را پیدا نکرده بود در انتهای سخنان دانشجویان، بر ضرورت رفع تعارض منافع در قوه قضاییه اصرار کرد و اظهار داشت: دادستانی باید از دستگاه قضایی منفک شود و لازم است در تمامی بخش های قوه قضاییه شفافیت تمام عیار حاکم شود.

در اختتام این جلسه صمیمانه که چند ساعت به طول انجامید، دانشجویان بصورت چهره به چهره با رییس قوه قضاییه گفتگو کردند.

منبع:

1400/09/16
12:46:22
5.0 / 5
960
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد