لینک دوستان حقوق و قضا
حقوق و قضا

اعلام آمادگی پژوهشگاه قوه قضائیه برای انجام پژوهش در حوزه زندان ها

اعلام آمادگی پژوهشگاه قوه قضائیه برای انجام پژوهش در حوزه زندان ها

به گزارش حقوق و قضا رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه برای انجام فعالیتهای پژوهشی در حوزه زندان و زندانبانی به منظور احصاء مشكلات و عرضه راهكار در این عرصه اعلام آمادگی كرد.به گزارش حقوق و قضا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قوه قضائیه، سیدحجت اله علم الهدی، در دیدار با محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی با تاکید بر اعلام آمادگی برای حمایت و همکاری با سازمان زندان ها، اظهارکرد: در سیستم قضایی کشور، سازمان زندان ها مسئولیت سنگین نگهداری، اصلاح و تربیت زندانیان را بر عهده دارد.

رییس پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به اولویت های پژوهشی برای پشتیبانی از رساله ها اظهار داشت: اولویت های پژوهشی پژوهشگاه قوه قضاییه مبتنی بر نظام نیازسنجی پژوهشی و با استفاده از منابع مختلف همچون اسناد بالادستی، نظام استنادی پژوهش های پیشین و شناخت وضعیت محیطی، نظام ایده یابی و اولویت های پژوهشی اعلامی از جانب ارکان مختلف قوه قضائیه احصاء شده است.

وی اظهارکرد: پژوهشگاه قوه قضائیه برای همکاری پژوهشی با بخش های مختلف قوه قضائیه اعلام آمادگی کرد تا موضوعات مورد نیاز و چالش مدنظر آنها در کارگروه مشترک تعریف و کار پژوهشی بر روی آن صورت گیرد.

علم الهدی تاکید کرد: تنوع تخصص های موجود در پژوهشگاه، یکی از ظرفیت های مهم در تعامل با سازمان زندان هاست.

رئیس پژوهشگاه قوه قضائیه بیان نمود: امروز تنوع در مسائل در رابطه با نظام زندانبانی بسیار است که گروه حقوق و علوم اجتماعی، حقوق و روانشناسی و علوم تربیتی، حقوق و اقتصاد و حقوق و مدیریت قضایی پژوهشگاه می تواند در این حوزه برای ارتقای سطح زندان ها مثمر ثمر باشد.

علم الهدی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک همکاری و تعامل بیشتری بین پژوهشگاه و سازمان زندان ها در حوزه فعالیتهای پژوهشی صورت گیرد.
انتخاب آزمایشی 2 زندان برای فعالیتهای پژوهشی

محمدمهدی حاج محمدی رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربینی هم در این دیدار با اشاره به اینکه در بحث جرم شناسی می توانیم کار پژوهشی مشترک با پژوهشگاه انجام دهیم اظهار داشت: همینطور پژوهش در حوزه موضوعات روانشناسی در رابطه با زندانیان، می تواند به بهبود وضعیت زندان ها کمک نماید.

وی با تاکید بر مسئله آموزش در زندان ها اظهار داشت: با انجام اقدامات لازم و هنرمندانه، سازمان زندان ها باید منشأ بازگشت زندانیان به جامعه باشد و آموزش ها به صورت مبنایی، عمیق تر، ریشه ای و هدفمند عرضه شود.

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور با اشاره به اینکه پژوهشگاه قوه قضاییه باید کمک نماید تا سازمان زندان ها در حوزه آموزش و بازگشت زندانیان به جامعه هدف گذاری دقیق داشته باشد اظهار نمود: در بحث زندان و فرایند تربیتی طبیب دوار باشیم.

حاج محمدی افزود: افراد نخبه، جوان و ارزشی با حضور در پژوهشگاه قوه قضاییه می توانند دلسوزانه مشکلات را بررسی نمایند.

وی با تاکید بر لزوم طبقه بندی و تفکیک زندانیان افزود: در یک بیمارستان هم هر بیمار باید در بخش مربوط به خودش نگهداری و درمان گردد و نمی توان بری همه یک نسخه پیچید.

رئیس سازمان زندان ها بیان نمود: پژوهشگاه قوه قضاییه می تواند بعنوان یک مدیر نیابتی در بخش زندان ها تعامل لازم را برقرار کند تا در حوزه زندان و زندانبانی به نقطه ایده آل و مطلوب برسیم و تا جایی پیش رویم که رهبر انقلاب از بابت زندان ها و زندانیان خیالشان راحت باشد.

وی اظهارکرد: بحث کاهش جمعیت کیفری تنها مأموریت زندان نیست؛ درست است که یک زندانبانی موفق منجر به کاهش جمعیت کیفری می شود اما نهادهای دیگر هم موثر هستند.

رییس سازمان زندان ها افزود: یک اداره کل آموزش و پژوهش و یک مرکز پژوهشی در قم داریم و با تمام وجود برای تعامل و همکاری با پژوهشگاه قوه قضائیه اعلام آمادگی می نماییم.

وی با اشاره به اینکه تمام پرسنل زندان ها باید مربی شوند، اظهار داشت: هم اکنون دو زندان به صورت آزمایشی انتخاب شده تا کارهای پژوهشی برای رفع مشکلات صورت گیرد که با کمک پژوهشگاه قوه قضاییه می توانیم این مورد را احیا نماییم.

به پژوهشگران پژوهشگاه قوه قضائیه اعتماد شود

محمد بهادری جهرمی قائم مقام پژوهشگاه قوه قضاییه هم در این دیدار اظهار نمود: در پژوهشگاه قوه قضائیه اجبار سازمانی مقرر کردیم تا نیازسنجی و پژوهش با همکاری مستمر دستگاه ها و نهادها برای حل مشکلات و مسائل قوه قضاییه صورت گیرد.

وی اظهار داشت: یکی از ملزومات کارهای پژوهشی این است که پژوهشگران به داده های سازمان زندان ها دسترسی داشته باشند و این امر نیازمند بسترسازی و تعامل است تا پژوهش مفید و کاربردی صورت گیرد.

در ادامه محمودرضا کریمی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه قوه قضاییه با اشاره به اینکه امروزه وجود پیوست رسانه ای برای هر طرح یا فعالیتی همچون فعالیتهای پژوهشی یک اصل و لزوم است اضافه کرد: در یکسال گذشته در حوزه رصد و پایش اخبار و تولیدات چند رسانه ای اقدامات خوبی در پژوهشگاه قوه قضائیه انجام شده است.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پژوهشگاه قوه قضائیه پیشنهاد کرد سازمان زندان ها پیش از اجرای هر طرح و پروژه ای، با برگزاری نشست های علمی در پژوهشگاه قوه قضائیه نقاط قوت و ضعف طرح ها را مشخص نماید و به عبارتی تمام طرح های سازمان زندان ها یک پیوست و پشتوانه علمی و رسانه ای داشته باشد.

ضرورت ترسیم معماری جدید علمی در سازمان زندان ها

شهید شاطری پور رئیس پژوهشکده حقوق جزا و جرم شناسی پژوهشگاه قوه قضاییه هم در این دیدار بیان نمود: رئیس سازمان زندان ها به لحاظ تنوع مدیریت ها به مثابه یک هیات وزیران برای اداره امور زندانیان است و بنابراین همه کارهای هیات وزیران را می توان از جانب سازمان زندان ها نسبت به دولت و نهادهای دولتی مطالبه کرد.

وی افزود: سازمان زندان ها معماری جدید علمی در تراز انقلاب اسلامی نیاز دارد که در این حوزه پژوهشگاه قوه قضاییه می تواند کمک نماید.

شاطری پور اضافه کرد: پژوهشگاه قوه قضائیه موضوعاتی از قبیل مجازات حبس و جایگزین های آن و کاهش ازدحام جمعیت زندان ها را مورد بررسی قرار داده و به صورت کتاب منتشر نموده است.

وی با اشاره به اینکه زندان اجتماع محور و زندان هوشمند از مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد اظهارکرد: تحول در هویت و شخصیت سازمان زندان ها باید در میز مشترک سازمان زندان ها و پژوهشگاه قوه قضاییه صورت گیرد به این شکل که مسائل در کارگروه مشترک قرار گرفته و پاسخ پژوهشی مناسب عرضه و سازمان زندان ها آنرا عملیاتی کند.

شاطری پور بیان نمود: پژوهشگاه قوه قضاییه می تواند حلقه پیوند دستگاه قضا و زندان با جامعه دانشگاهی و مشاور علمی امین سازمان زندان ها باشد.منبع:

1399/04/28
13:28:36
5.0 / ۵
2195
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
judcms.ir - مالکیت معنوی سایت حقوق و قضا متعلق به مالکین آن می باشد